ATÉNY, BRATISLAVA. Grécka vláda už poslala Bruselu zoznam reforiem, ktoré plánuje urobiť, aby si zaslúžila predĺženie programu finančnej pomoci. Médiá informovali, že má ušetriť sedem miliárd eur. Trojstranový list mal zahŕňať najmä opatrenia proti daňovým únikom a na boj s korupciou.
Napokon je list podľa informácií zo sociálnej siete Twitter až sedemstranový. Pôvodne mal doraziť už v priebehu pondelka. Napokon ho však po spore o tom, čo všetko má byť v zozname úsporných opatrení, poslali Gréci až v noci na utorok.
Grécka vláda chce napríklad zastaviť pašovanie benzínu, čo by malo do štátnej kasy priniesť 1,5 miliardy eur. Boj proti pašovaniu cigariet by zvýšil príjmy o 800 miliónov eur.
Ďalšie 2,5 miliardy eur chce získať zdanením bohatých Grékov a oligarchov, rovnakú sumu z vymáhania daňových dlhov občanov a firiem. Podľa týždenníka Der Spiegel však majú byť obsahom listu aj návrhy na privatizáciu štátnych spoločností.
V utorok ráno Európska komisia potvrdila, že list z Grécka dostala. Návrhy Grékov pokladá podľa portálu spiegel.de za dostatočné. Je povzbudená najmä silným dôrazom na boj s daňovými podvodmi a korupciou.
Pripomienky do nedele
Návrhy reforiem preskúmajú Európska komisia (EK), Európska centrálna banka (ECB) a Medzinárodný menový fond (MMF), teda bývalá trojka, ktorá sa už tak nenazýva, aby v Grécku nevyvolávala podráždenie. Euroskupina v utorok predbežne rozhodne, či sú návrhy Atén dostatočné. Najneskôr do nedele pošle svoje pripomienky, ktoré má grécka vláda zapracovať.
K dohode sa ešte vyjadria parlamenty viacerých krajín eurozóny, napríklad nemecký Bundestag. Až potom môžu Atény počítať s čerstvými peniazmi, na ktoré sú také odkázané.
Ak proces prebehne bez zádrhov, Grécko sa môže tešiť na 7,2 miliardy eur z trezorov trojky. Dostane aj ďalšiu podporu od ECB v podobe núdzových úverov pre ohrozené komerčné banky v krajine.
Banky a ľavičiari
Tie sa aj naďalej obávajú nájazdov klientov, len počas neistého piatka minulého týždňa si z nich podľa agentúry Reuters vybrali zhruba miliardu eur. V stredu a vo štvrtok to bolo po pol miliarde. Ak by výbery pokračovali podobným tempom, grécke banky by vystačili s hotovosťou iba osem týždňov.
Za novou vládou voliči zatiaľ stoja, aj keď ľutujú, že „musela v Bruseli ustúpiť“. „Žiaľ, Dávid prehral súboj s Goliášom,“ komentuje podnikateľ Iordanes Iordanides piatkovú noc pre Der Spiegel. Najviac mu je ľúto, že vláda nemôže jednoducho zrušiť reformné opatrenia.
Na druhej strane sa začína množiť kritika z krajne ľavicového krídla strany Syriza. To sa vyjadrilo, že kompromis je ďalším krokom k podrobeniu Grécka a vyzvalo na voľbu nového vedenia.
„Ospravedlňuje sa gréckemu ľudu, že podľahol ilúzii, že sa niečo zmenilo. Taká hanba,“ napísal v článku 92ročný národný hrdina Manolis Glezos, ktorý v roku 1941 strhol z Akropoly vlajku nacistov.
Gréci dávajú študentom jedlo zadarmoČítajte