BRATISLAVA, ATÉNY. Strava zadarmo sedemkrát v týždni. Na to sa môžu tešiť vysokoškoláci, ktorí sa rozhodnú pre študijný pobyt Erazmus v Grécku.
Správy o štúdiu all inclusive v Grécku sa medzi študentmi šíria rýchlo.
„Bezplatnú stravu mám dvakrát za deň. Navyše si na večeru môžem pokojne vziať šalát aj so sebou,“ hovorí študentka Simona Michaličková z STU v Bratislave, ktorá študuje na Kréte ako doktorandka už piaty mesiac.
Jedla je priveľa
Slovák Tomáš Kohút z Masarykovej univerzity v Brne sa do Grécka vrátil študovať po druhý raz. „Už v roku 2012 som v Grécku jedol zadarmo. Obedy a večere mám bezplatne dvakrát denne vrátane víkendov. Počul som, že niekde majú študenti aj raňajky,“ opisuje Kohút.
Množstvo jedla je bohaté. Zahŕňa predjedlo, hlavné jedlo, šalát, dezert, ovocie. Človek má problém všetko odniesť na jednej tácke, dodáva Kohút.
Podľa informácií, ktoré sa SME podarilo zistiť majú mať nárok na bezplatnú stravu grécki študenti zo sociálne slabších rodín.
Slovák Richard Mezei, ktorý študoval deväť mesiacov v meste Patras mal spočiatku s vybavením potrebnej karty pre bezplatné stravovanie problém. „Najskôr nám povedali, že na to nemáme nárok, pretože to je iba pre Grékov. Po mesiaci nám však kartičky vyhotovili,“ vykreslil zážitok Mezei.
Inú skúsenosť má Lívia Gažová, ktorá vlani študovala v Aténach. „Jedlo zadarmo som mala, hoci mi kartičku neboli schopní vybaviť za pol roka. Dokonca som chodila do jedálne inej univerzity, kde preukazy nikto nekontroloval,“ priblížila Gažová.
Keďže stravníkov nikto nekontroluje, častokrát sa prídu najesť aj bezdomovci.
„Bezplatné stravovanie v Grécku funguje už veľa rokov a financuje ho grécka vláda. Nárok naň majú študenti na štátnych školách,“ tvrdí Grékyňa Katerina Moroni.
FOTO - archív Tomáš Kohút
Lacné aj za plnú sumu
Podľa slov slovenských študentov jedlo v univerzitných jedálňach nebolo drahé ani za plnú cenu. „Pred troma rokmi, keď som tu bol po prvý raz bola snaha, aby jedlo zdraželo. Tento rok sa mi zdá naopak zas o čosi lacnejšie,“ dodal Kohút.
„Na National Technical University stojí obed s večerou len 2,30 eur,“ povedala Gažová. Študentovi stačí pri večeri ukázať blok z obeda. Grécka vláda študentom nezobrala túto výhodu ani pri veľkom šetrení, ktoré musela zaviesť, keď dostala peniaze od medzinárodných veriteľov. Či tak spraví teraz je otázne.
„Grécka vláda bola vždy veľkorysá pokiaľ ide o študentské benefity. Ale to sa môže vo svetle terajších udalostí kedykoľvek zmeniť,“ dodala Dagmar Hábová z oddelenia zahraničných vzťahov Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne.