MOSKVA. Rusko nepredpokladá, že spor s Kyjevom o platby za plyn povedie k narušeniu dodávok do Európy. Moskva zároveň očakáva, že Ukrajina čoskoro uhradí svoju ďalšiu platbu.
Povedal to v stredu ruský minister energetiky Alexander Novak. "Rátame s tým, že nová platba vopred za ruský plyn sa uskutoční včas. Nemali by sa narušiť dodávky plynu európskym zákazníkom," uviedol Novak vo vyhlásení.
Ruský exportér plynu Gazprom v utorok pohrozil zastavením dodávok na Ukrajinu v najbližších dňoch, ak Kyjev nepošle ďalšie peniaze.
Gazprom zároveň konštatoval, že ohrozený by mohol byť tranzit do Európy. Hovorca Gazpromu však neskôr pre Reuters povedal, že zatiaľ sa nijaké rozhodnutie o takomto kroku neprijalo.
Moskva zastavila dodávky plynu Ukrajine v júni minulého roka a obnovila ich až v decembri na základe dohody o dodávkach počas zimy, ktorú pomohla uzavrieť Európska únia.
Dohodu však teraz ohrozuje spor v otázke, kto by mal platiť za plyn pre oblasti na východe Ukrajiny, ktoré sú pod kontrolou proruských separatistov.
Ukrajina uviedla, že neuhradí nijaké ďalšie platby bez nových garancií, pretože Moskva nedodala v nedeľu a pondelok taký objem plynu, za aký Kyjev už zaplatil.
Ukrajinská energetická firma Naftogaz v utorok uviedla, že Gazprom počas uvedených dvoch dní poslal menej ako polovicu už zaplatených dodávok.
Ministerstvo: Na plynovú krízu sme pripravení
Krajinám pomôže ďalšie prepojenie energetickej infraštruktúry.
BRATISLAVA. Pripravenosť Slovenska zvládnuť núdzové situácie sa vďaka prijatým opatreniam po plynovej kríze v roku 2009 výrazne zlepšila, naďalej je tu však značný potenciál pre budovanie a rozvoj infraštruktúry.
Na dnešnom stretnutí hospodárskych a zahraničných výborov parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v Bratislave to uviedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Miroslav Obert.
Ako povedal vo svojom prejave, k hlavným prioritám predsedníctva SR vo V4 patrí zvyšovanie energetickej bezpečnosti a spolupráca pri realizácii prepojení energetických systémov.
Ich cieľom je dobudovať fungujúci integrovaný trh s energiami v Európskej únii.
Slovensko spolu s ostatnými krajinami regiónu vyvinulo podľa neho v poslednom období veľké úsilie pri presadzovaní strategických zámerov zo zoznamu takzvaného spoločného záujmu.
"To je dôležitý predpoklad pre skutočnú diverzifikáciu energetických zdrojov a trás, pre zvýšenie energetickej bezpečnosti celého regiónu strednej Európy," zdôraznil Obert.
TASR