BRATISLAVA. Pre štáty eurozóny je začiatok tohto roka pozitívny. Podľa analýzy Reuters viac ako polovica najdôležitejších ekonomických ukazovateľov od začiatku roka prekonala očakávania a miestami prevýšila aj najvyššie prognózy.
Silné ukazovatele naznačujú, že strach z vystúpenia Grécka z eurozóny, konfliktu na Ukrajine a deflačnej špirály v Európe bol prehnaný.
Nemecku sa darilo najviac
Podľa Reuters narástol maloobchodný predaj v Nemecku za január takmer trojnásobne viac, ako predpovedali analýzy. Najvyššie predpovede prekonal aj rast HDP a Index nákupných manažérov pre sektor služieb.
„Teraz sa zdá, že deflácia má pozitívny dopad na eurozónu. Ceny ropy sa prepadli, čo stlačilo dole aj ceny energii. Spotrebitelia majú viac peňazí vo svojich peňaženkách,“ povedal Christian Schulz, ekonóm Berenberg Banky
Predpoklady naplnili aj Index nákupných manažérov pre sektor výroby služieb v Španielsku, a rast HDP Talianska bol o niečo pozitívnejší ako predpovedala agentúra Reuters. Predpoklady prekonala aj francúzska priemyselná výroba.
Boj proti deflácii
Deflácia naďalej ostáva najdôležitejším javom v globálnej ekonomike. V eurozóne sa má podľa predpokladov oslabovať. Inflačné tlaky sa naštartujú, keď ceny ropy získajú späť „stratenú pôdu“.
ECB chystá nakúpiť štátne dlhopisy v hodnote 60 miliárd eur mesačne. Do septembra budúceho roku vytlačí viac ako jeden bilión eur a do bankového sektora ich naleje cez národné banky štátov.
ECB predpokladá, že to bude dostatočné množstvo peňazí na zvýšenie inflácie tesne k 2 percentám.
Je však otázne, či eurozóna bude schopná udržať tento pozitívny rast aj bez výrazných stimulov, dodáva Reuters