BRATISLAVA. Kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku sa podľa podnikateľov v poslednom štvrťroku 2014 opäť zhoršila.
Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia, ktorý na základe prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), je 61,2 bodu, čo predstavuje medzikvartálny pokles o 1,71 %.
Podnikateľom prekážajú najmä neustále zmeny v legislatíve a zvyšovanie daňového zaťaženia, ktoré priniesla novela zákona o dani z príjmov.
Stálosť predpisov
Najvýraznejší pokles zaznamenala zrozumiteľnosť, použiteľnosť a stálosť právnych predpisov. V závere vlaňajška totiž došlo k viacerým významným zmenám v zákonoch dôležitých pre podnikanie. Podnikatelia kritizovali retroaktivitu novely zákona o dani z príjmov pri zmene odpisovania majetku.
"Hoci vláda deklarovala zámer nezvyšovať dane pre podnikateľov, touto novelou im zvýšila daňové zaťaženie nepriamo. Pri súčasnej nízkej stabilite právneho rámca je pre podnikateľov náročné vytvárať dlhodobé plány a musia tiež vynakladať zvýšené úsilie na neustále sledovanie zmien v zákonoch pod hrozbou sankcií," upozornil výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.
Druhý najväčší pokles nastal pri vymáhateľnosti práva a funkčnosti súdnictva. Ani viaceré zmeny v tejto oblasti v minulom roku zatiaľ podľa podnikateľov pozitívny efekt nepriniesli.
Negatívnemu hodnoteniu dopomohlo aj to, že Slovensku sa už vyše roka a pol nedarí predložiť zoznam vhodných kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva, čo je vnímané ako vizitka zlého stavu a kvality súdnictva v krajine.
Zneužívané zákony
Treťou najnegatívnejšie hodnotenou položkou sa stalo nedôsledné uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom. Jedným z dôvodov bola podľa PAS reštrukturalizácia Váhostavu, na ktorú doplácajú jej dodávatelia.
"Podnikatelia dlhodobo kritizujú zákon o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý je pri súčasnom nastavení často zneužívaný. Negatívne mohla vplývať na vnímanie uplatňovania princípu rovnosti pred zákonom aj kauza predraženého CT prístroja v Piešťanoch," zhodnotil Kičina.
Podnikatelia totiž neveria, že by mohlo dôjsť k reálnemu vyvodeniu zodpovednosti voči osobám, ktoré pochybili.
Pokles indexu pomohol spomaliť medzikvartálny nárast počtu pozitívne hodnotených položiek z kategórie vlastného vplyvu podnikov na kvalitu prostredia.
Okrem nich najviac rástla cenová stabilita vďaka dlhodobo veľmi nízkej miere inflácie.
"Pozitívne bolo hodnotené zlepšenie prístupu k finančným zdrojom a úroveň infraštruktúry, čo môže súvisieť so skutočnosťou, že vláda dlhodobo označuje budovanie diaľnic a rýchlostných ciest ako jednu zo svojich priorít," uviedol Kičina. Nepatrne rástla aj regulácia cezhraničného obchodu.