BRATISLAVA. Na boj proti výkupu odcudzených kanalizačných poklopov, odkvapových rúr či medených káblov od budúceho roka doplatia aj bežní ľudia. Výkupca bude povinný poslať peniaze poštovým poukazom alebo na účet v banke.
Aj to je súčasťou návrhu nového zákona o odpadoch, o ktorom parlament rozhodne budúci týždeň.
„Veľa ľudí k nám chodí s malým množstvom odpadu, či je to železo, farebné kovy. Neviem si predstaviť, ako si pôjdu na poštu alebo do banky po pár centov,“ hovorí jeden z konateľov HZ Metal Peter Horváth.
Podmienky výkupu kovov sa sprísnili viac ráz. Ministerstvo životného prostredia preto zvažovalo generálny zákaz. Upustilo od neho najmä preto, že by mal negatívny finančný dosah na priemyselné podniky, ktoré majú veľa takéhoto odpadu.
Bezdomovci? Občas
„Cieľom je minimalizovať kriminalitu, ktorá so zberom kovového odpadu súvisí,“ tvrdí hovorca ministerstva Maroš Stano. Z rovnakých dôvodov bezhotovostný výkup zavádza Česko.
Väčšie spoločnosti tento úmysel schvaľujú, aspoň sa vyčistí trh od rôznych podomových výkupcov. Nechcú, aby ich niekto spájal s miznúcimi kanalizačnými poklopmi.
„Kovový odpad nenosia len bezdomovci, to tvorí len približne päť-desať percent objemu,“ tvrdí konateľ spoločnosti Palkov Pavol Šotek. „Je tu kopa výrobných a stavebných firiem, ale tiež občanov, ktoré považujú kovový odpad za svoje vlastníctvo a odovzdaním v zberni sa ho legálne zbavujú.“
Niektorí výkupcovia uznávajú, že z bezpečnostného hľadiska je bezhotovostná platba správnym riešením. Len by ju obmedzili určitou sumou, napríklad nad 20 eur.
Aspoň sedem dní
Sprísniť sa majú aj podmienky kontroly vykúpeného kovového odpadu. Výkupca bude nútený zhromažďovať ho aspoň sedem dní.
„To budeme mať sedem boxov, ktoré sa budú volať pondelok, utorok a tak ďalej? Mne bude niekto určovať, kedy mám predať svoj majetok?“ pýta sa Horváth.
Ministerstvo nespresnilo, ako sa to bude kontrolovať.
K povinnostiam bude patriť aj váženie kovového odpadu na váhach, ktoré vyhovujú zákonu o metrológii, a monitorovanie priestoru s odpadom kamerou.