BRATISLAVA. Ak plánujete rekonštrukciu starého domu a chcete to robiť inak ako ostatní a v súlade s tradíciami, môže vás inšpirovať budova Ekocentra v obci Hrubý Šúr neďaleko Bratislavy (v blízkosti Senca).
Najstaršiu budovu obce - školu - tam za pomoci sponzorov a zbierok odkúpilo Občianske združenie ArTUR. Po rekonštrukcii minulý mesiac otvorili centrum, ktoré poskytuje v rámci Slovenska ďalšie vzdelávanie a poradenské služby stavebníkom v ekologickej obnove a výstavbe a zároveň chce seminármi inšpirovať aj žiakov okolitých základných škôl a neodbornú verejnosť.
Po rekonštrukcii a pred rekonštrukciou. FOTO - ArTUR
Prestavba starej budovy je unikátnym príkladom obnovy. Patrí medzi prvé na Slovensku, ktoré sú príkladom zateplenia historickej uličnej fasády ekologickými materiálmi zo strany interiéru a dôsledného využitia alternatívnych zdrojov. Vo veľkej miere bol zachovaný pôvodný charakter stavby.
„Všetko, čo bolo na budove funkčné sme zachovali“, hovorí vedúca projektu Zuzana Kierulfová.
Kúpeľňa s nabíjanou stenou a prírodným linoleom na podlahe. FOTO - ArTUR
Sto snímačov pre monitoring
Na vnútorné zateplenie využili a vyskúšali rôzne prírodné materiály: konope, ovčiu vlnu, drvený korok aj korkové izolačné dosky, drevovláknité dosky, rákosovú izolačnú rohož, recyklovanú textilnú izoláciu, ako aj fúkanú rozvláknenú celulózu.
Aby bolo vidieť, kde sú aké materiály použité, nechali v stenách presklené okienka s pohľadom na skladbu materiálov.
"Skúsili sme aj minerálne izolačné tvárnice Multipor, ktoré sú práve na vnútorné zateplenie určené. V jednej časti ešte pripravujeme realizáciu zateplenia konopným ´betónom´ (konope s vápnom)," opisuje architektka.
Izolácie a ich vplyv na murované steny budú monitorovať teplotnými a vlhkostnými snímačmi. V stenách a izoláciách je vďaka Výskumnému centru Žilinskej univerzity a TNTech Trenčín zabudovaných okolo sto snímačov.
Fasádu do dvora izolovali zvonku v jednej časti drevovláknitými doskami, no v úrovni sokla použili korkové dosky, lebo majú minimálnu nasiakavosť a sú paropriepustné. Druhú časť izolovali slamenými balíkmi.
Informačné okienko. FOTO - ArTUR
Ako zrepasovať okná
Výnimočné je napríklad aj repasovanie starých okien do lepšieho štandardu.
Pôvodné chceli nechať nielen z finančných dôvodov, no aj z dôvodu zachovania architektúry - pri rekonštrukcii išlo o krásu aj historickú hodnotu stavby.
Vyskúšali aj prepočítali rôzne kombinácie vylepšenia starých okien.
"Izolačné vlastnosti starého dreveného okna sa dajú vylepšiť zdvojením presklenia, alebo výmenou jednoduchého skla za dvojsklo, utesnením skiel, utesnením dosadania krídla do rámu, ale aj utesnením zabudovania okna, a zaizolovaním prípadnej medzery medzi stenou a rámom ovčou vlnou," vysvetľuje možnosti Kierulfová.
Dobré zateplenie budovy umožnilo využiť dve ťažké akumulačné pece a sporák na drevo ako hlavný zdroj vykurovania. Voda sa vďaka sponzorovi zohrieva solárnymi panelmi, dohrievanie je riešené elektrinou.
Skúšky tesnosti a výmena vzduchu
Vylepšenie okien a dverí viedlo k žiadúcemu utesneniu budovy a preto v nej treba pravidelne vetrať, alebo zabezpečiť stále vetranie. Pri obnove sa aktivisti snažili o utesnenie všetkých spojov podlahy, stien, a podkrovia.
V podkroví prelepovali vzduchotesnú, ale paropriepustnú fóliu k obvodovému múru. Výsledky overia „blower door“ testom.
Výlet do podkrovia. FOTO - ArTUR
V prístavbe bude výmena vzduchu zabezpečená jednoduchými vetracími jednotkami - inVENTer, zabudovanými do steny. Tieto decentrálne vetracie jednotky vedia znížiť straty vetraním tým, že využívajú teplo z odchádzajúceho vzduchu pomocou keramického výmenníka. V starej časti bude nainštalovaná centrálna jednotka PAUL s možnosťou prepínania prívodu do prízemnej alebo podkrovnej spacej časti. V prašnej časti odbornej výučby, centrum organizuje špecializované kurzy napríklad práce s hlinenými omietkami, bude nainštalovaný solárny air invent.
Súčasťou prestavby bolo aj dotvorenie otvorov smerom na juh, aby mala budova priame slnko aj slnečné zisky. Priznali ich tvarovo ako nové, ide o okná s dreveným rámom, ktoré sa využívajú pre pasívny štandard.
Prírodné materiály v pasívnom štandarde
Zaujímavá je tiež nová prístavba obytnej kuchynky. Využíva na dosiahnutie pasívneho štandardu prírodné materiály.
Samotná konštrukcia je stavaná zo slamených prefabrikovaných panelov - ecococon, a ešte doteplená drevovláknitými doskami, v podlahe je penové sklo, základy sú sendvičové z recyklovaných tehál. Tehly z búrania otvorov v starej časti sú využité aj na tvorbu podlahy. Strecha je vegetačná, zateplená fúkanou celulózou.
Pec. FOTO - ArTUR
Podkrovie starého domu prerobili na ubytovaciu časť, ktorá je vtesnaná do pôvodného krovu.
Aby ušetrili miesto, dali drevovláknité izolačné dosky 10 centimetrov hrubé nad krokvy a uložili na ne znova pôvodné škridle. Medzi krokvy nafúkali 22 centimetrov rozvláknenej recyklovanej celulózy. Osvetlenie zabezpečujú strešné okná veľmi dobrého štandardu.
Vlastný penetračný náter
Povrchy nových konštrukcií sú z hlinených omietok. Staré vápenné povrchy aktivisti združenia obnovujú ako vápenné šúchané, hladené, gletované.
Vyrábajú si dokonca vlastný tradičný penetračný a adhézny náter z prevarenej hladkej múky primiešaním piesku. Inšpiratívna je aj hlinená ubíjaná stena, ktorá vznikla počas workshopov na stavbe.
Šetrenie životného prostredia a prírodných zdrojov je na ukážkovej stavbe demonštrované aj na separačných a kompostovacích záchodoch a na čistení znečistenej vody v bezodtokovej koreňovej čističke.
Aktivisti zároveň tvoria permakultúrnu záhradku a náučný park fungujúci na permakultúrnych princípoch s tematickými zastaveniami.
Budúci rok plánujú prepojiť ekologické aktivity v Hrubom Šúri náučným chodníkom.
Viac informácií možno nájsť na http://centrumartur.blogspot.sk.
Vstupná chodba. FOTO - ArTUR