BRATISLAVA. Povinnosť priznať príjmy za minulý rok majú aj mnohí prenajímatelia bytov a domov. Zdaňuje sa celoročný príjem z prenájmu nehnuteľnosti vyšší ako 500 eur.
Ide o podobné príjmy ako z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti. Prenajímateľ musí mať daňové identifikačné číslo, a to aj vtedy, ak ide o fyzická osobu - nepodnikateľa.
Na zdanenie potrebuje tlačivo daňového priznania typu B.
Nehnuteľnosť v obchodnom majetku
Prenájom si vyžaduje daňovú evidenciu alebo účtovníctvo, uplatňujú sa len reálne výdavky. Čo si prenajímateľ môže zahrnúť do výdavkov?
Záleží na tom, či prenajímanú nehnuteľnosť zaradil do svojho obchodného majetku alebo nie.
Ak nejde o nehnuteľnosť v obchodnom majetku, potom si môže uplatniť iba výdavky na jej prevádzku, teda na energie a na ostatné služby súvisiace s prenájmom. Ide najmä o používanie výťahu, odvoz smetí, koncesionárske poplatky, poplatky za pripojenie na internet.
„Do daňových výdavkov si v takomto prípade nemôže zahrnúť napríklad ani výdavky na poistenie nehnuteľnosti a daň z nehnuteľnosti," upozorňuje finančná správa.
V obchodnom majetku
Ak daňovník má prenajímanú dom či byt v obchodnom majetku, môže do priznania zahrnúť aj výdavky na obstaranie nehnuteľnosti (formou odpisov), na technické zhodnotenie, ako aj na opravy a udržiavanie prenajímaného majetku. Ďalej to môžu príspevky do fondu prevádzky, údržby a opráv, úroky z úverov a pôžičiek na zakúpenie prenajímanej nehnuteľnosti.
V tlačive je iba jedna podstatná zmena, v rubrike o preukázateľných výdavkoch pod tabuľkou číslo jedna pribudla kolónka, ktorú prenajímateľ zaškrtne. Zmeny v odpisovaní, ktoré zaviedla veľká novela zákona o dani z príjmov z minulého roka, sa prejavia až v daňovom priznaní za rok 2015.
Na čo dať pozor
Peniaze na opravy nehnuteľnosti vynaložené v roku predchádzajúcom jej prenájmu nemožno považovať za daňové výdavky.
Z príjmu z prenájmu zo zákona nemôžete vykázať stratu. Výdavky týkajúce sa prenájmu môžu byť zahrnuté v daňovom priznaní najviac do výšky príjmov z tohto prenájmu.
Pri príjme z prenájmu už nemôžete využiť paušálne výdavky, musíte viesť evidenciu alebo účtovníctvo a uplatňovať si len reálne vynaložené a zdokladované výdavky.
Vedeli ste?
Do obchodného majetku môžete nehnuteľnosť zaradiť aj vtedy, keď ju prenajímate ako fyzická osoba - nepodnikateľ.
Ak ako daňovník viete preukázať, že hnuteľná vec je prenajímaná ako príslušenstvo nehnuteľnosti, môžete výdavky na obstaranie tejto veci považovať za daňový výdavok. Ak hnuteľná vec spĺňa podmienky hmotného majetku, odpisuje sa. Uplatňovanie výdavkov na obstaranie hnuteľných vecí ako príslušenstva nehnuteľnosti nemá vplyv na jej zaradenie do obchodného majetku.
Príjem z prenájmu nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa zahŕňa do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak. Je iba na rozhodnutí manželov, v akom pomere si budú príjem deliť. V rovnakom pomere sa zahŕňajú do základu dane aj výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu z prenájmu.