V zime som si prenajal byt. Zložil som kauciu, platil som poctivo prenájom. Vlastník však odmietol so mnou uzatvoriť písomnú zmluvu. Z nájmu chcem teraz odísť, byt odovzdávam v poriadku, vlastník mi však odmieta kauciu vrátiť. Pomôže nejako, že som mu ju platil z účtu a teda môžem zaplatenie preukázať výpisom z banky? Čo mám robiť?
Nakoľko nájomná zmluva medzi vami a prenajímateľom nebola uzatvorená písomne, ale len ústne, nemáte o vzniknutom záväzkovom vzťahu žiadny dôkaz a ste vo znevýhodnenej situácii. Áno, zaplatenie preddavku na nájomné - kaucie - môžete preukázať výpisom z účtu z banky, keďže ste ho platili prevodom. Iné preukázanie zaplatenia preddavku, okrem samozrejme vašej ústnej výpovede, neexistuje.
Občiansky zákonník (zák. c. 40/1964 Zb. v znení neskorších predpisov) v ustanovení § 451 ods. 1 stanovuje, že ten, kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať. Vašu situáciu je možné riešiť nasledujúcim spôsobom: písomne vyzvite prenajímateľa, aby vám peniaze, ktoré zadržiava bezodkladne, prípadne najneskôr do troch pracovných dní od doručenia výzvy (lehotu si môžete upraviť) vyplatil na váš účet vedený v banke alebo k vašim rukám.
V podstate sa jedná o predžalobnú výzvu, ktorou budete v prípade súdneho konania preukazovať, že ste sa snažili o zmierlivé riešenie veci.
Preto v tomto prípade odporúčam, aby ste túto výzvu zaslali doporučeným listom s doručenkou, ktorá sa vám vráti a vy budete vedieť a zároveň preukázať presný dátum prevzatia tejto písomnosti.
Ak prenajímateľ nebude reagovať a dlžnú sumu neuhradí, je nutné podať návrh na súd. Ide o návrh na vydanie platobného rozkazu z titulu bezdôvodného obohatenia, ktorý sa prejednáva v rámci občianskeho súdneho konania.
Mali by ste návrh koncipovať ako návrh na vydanie platobného rozkazu, aby v rámci skráteného konania bolo vydané priamo rozhodnutie – platobný rozkaz. Až v prípade, ak podá proti tomuto platobnému rozkazu dlžník odpor, nariadi súd pojednávanie. Ak ho nepodá, platobný rozkaz nadobudne právoplatnosť a máte možnosť obrátiť sa na exekútora, aby vykonal voči dlžníkovi exekúciu vo výške dlžnej sumy.
Navyše máte aj nárok na zaplatenie úrokov z omeškania vo výške deväť percent ročne z dlžnej sumy odo dna omeškania do dna zaplatenia. Návrh je potrebné podať na okresný súd príslušný podľa miesta bydliska dlžníka.
Pre úplnosť - podanie návrhu podlieha poplatkovej povinnosti v zmysle zákona c. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov, ktorej sadzba je určená percentuálne a to šesť percent, najmenej však 16,50 eura.
Vo vašom prípade bude ale tento postup komplikovanejší pre neexistenciu písomnej nájomnej zmluvy a o problém dokazovania vášho nároku.
Odpovedali advokát Dávid Štefanka a právnička Petra Sovová