Detroit/Londýn 31. decembra (TASR) - Americký koncern General Motors (GM), ktorý je najväčším výrobcom automobilov na svete, novou organizáciou vo svojich závodoch znižuje výrobné náklady o 1,5 miliardy USD ročne. Doteraz ich v USA modernizoval vyše polovicu.
Prezident GM pre Severnú Ameriku Gary Cowger uviedol, že úspory dosahujú vďaka flexibilnosti závodov pri zavádzaní nových modelov do výroby. Modernizované závody GM sú schopné vyrábať širokú paletu modelov po malých zmenách na výrobných pásoch. V minulosti sa pri zmene výrobného programu musela meniť aj väčšina výrobných nástrojov a montážnych zariadení.
Model výroby, ktorý sa uplatňuje v 17 z 29 amerických závodov GM v Severnej Amerike, sa nazýva globálny výrobný systém (Global Manufacturing System). Vďaka nemu sa upravia výrobné linky pre ďalší model za tri dni, kým predtým bolo treba na zmenu šesť týždňov.
Predstavitelia GM tvrdia, že ich výrobný model je oveľa úspornejší než model, ktorý plánuje realizovať rival - automobilka Ford. Ford plánuje v tejto dekáde znížiť výrobné náklady o 1,5 až 2 miliardy USD. Podnik uvádza, že sa náklady na zmenu výrobného programu dajú znížiť na polovicu, ak sa staré stroje prerobia pre potreby novej výroby. Ďalšie prostriedky sa usporia používaním rovnakých alebo podobných nástrojov vo viacerých závodoch koncernu.
Výrobné náklady znižuje aj Chrysler, dcérska firma nemecko-amerického koncernu DaimlerChrysler. Pre nové modely využíva dodávky strojov a zariadení z Nemecka a vymieňa ich po dlhšom čase, než bývalo zvykom.
Informoval britský denník Financial Times.
(1 USD = 40,036 SKK)