BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva podľa predstaviteľov SDKÚ-DS uvalilo povinnosť zabezpečovať pracovnú zdravotnú službu (PZS) na všetkých zamestnávateľov v rozpore so smernicou Európskej únie.
Ako uviedol poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník na štvrtkovom brífingu, smernica dáva každej členskej krajine Európskej únie možnosť, aby si vymedzila okruh firiem, v ktorých činnosti PZS môže vykonávať samotný zamestnávateľ, nielen jeho zamestnanec či bezpečnostný technik.
Lepšie podmienky u susedov
"Toto úplne úmyselne opomenula slovenská legislatíva," uviedol Kaník.
Poslanec za SDKÚ-DS uvádza, že napríklad v Poľsku má zamestnávateľ možnosť vykonať PZS osobne pri zamestnávaní menej ako desiatich zamestnancov a keď má príslušnú kvalifikáciu, môže tak robiť pri 20 zamestnancoch a v Rakúsku až do 50 zamestnancov.
"Mohli sme ísť jednoduchou cestou, ktorá nezaťažuje zamestnávateľov, najmä malých a stredných, ale išli sme absolútne extenzívnou cestou a na odôvodnenie tejto cesty ministerstvo a vláda klamali," povedal Kaník Podotýka, že napríklad malému zamestnávateľovi, ktorý má okolo 15 pracovníkov, urobí zabezpečovanie PZS dodatočné mesačné náklady vo výške 50 až 70 eur.
Oslobodenie zamestnávateľov
SDKÚ-DS plánuje do parlamentu predložiť novelu zákona, ktorá podľa Kaníka dá do súladu zákon so smernicou.
"Musíme oslobodiť zamestnávateľov od nezmyslených a drahých povinností," konštatuje poslanec. Zákon chcú zmeniť tak, aby umožnil pri prvej kategórii najmenej rizikových prác vykonávať povinnosti PZS zamestnávateľovi pri počte do 50 zamestnancov a pri rizikovejších kategóriách prác do 15 zamestnancov.
Do prvej kategórie sa zaraďujú práce, pri ktorých nie je riziko poškodenia zdravia zamestnanca vplyvom práce a pracovného prostredia.
Do druhej kategórie sa zaraďujú práce, pri ktorých vzhľadom na riziko nie je predpoklad poškodenia zdravia, ale nedá sa vylúčiť nepriaznivá odpoveď organizmu na záťaž faktormi práce a pracovného prostredia.