BRATISLAVA. Silné roky slovenského exportu ako ťahúňa hospodárstva vlani skončili. Vidieť to bolo najmä na štruktúre hrubého domáceho produktu krajiny, na ktorom bol príspevok zahraničného dopytu v roku 2014 nulový, prípadne dokonca mierne záporný.
Podľa analýzy Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií sa získavanie trhových podielov Slovenska v zahraničí v minulom roku zastavilo.
Za slabšou výkonnosťou exportu pritom analytici rezortu financií vidia čiastočne oslabenie mien obchodných partnerov, v prípade vývozu automobilov aj obmedzenie výroby pre modernizáciu a zmenu modelových liniek.
Automobily však naďalej zostávajú hlavným vývozným artiklom Slovenska, keď tvorili až 17 % celkového exportu. Podľa analýzy IFP sú pritom automobily zo Slovenska najobľúbenejšie v Českej republike, kde tvorili 8,5 % importu automobilov.
Nasledovalo Dánsko s podielom 7,5 %. V absolútnych číslach sa však najviac osobných áut z našej krajiny vyviezlo do Nemecka, Veľkej Británie a Francúzska.
Ďalšou významnou položkou slovenského exportu boli televízory. Tie podľa IFP v minulom roku tvorili až 8,4 % celkového vývozu. Po prudkom náraste v rokoch 2004 až 2008 ich export dlhodobo klesal a trend sa otočil v roku 2013. Najviac televízorov sa vyváža do Nemecka, Holandska a Veľkej Británie.
"Televízory patria k najlepšie sa presadzujúcim výrobkom na európskych trhoch, keď tvorili 19,3 % importov v Európskej únii," konštatuje sa v analýze IFP s tým, že v niektorých krajinách, ako sú Lotyšsko, Rakúsko či Chorvátsko, trhový podiel televízorov zo Slovenska prekračuje jednu tretinu.
Približne každý tretí dovezený televízor v týchto krajinách tak pochádzal zo Slovenska.