FRANKFURT NAD MOHANOM. Medzinárodná agentúra Moody's potvrdila Slovensku rating vládnych dlhopisov na úrovni A2 so stabilným výhľadom.
Dôvodom je "hlboká hospodárska a finančná integrácia krajiny v Európe", mierna výška štátneho dlhu a dobrý prístup SR na kapitálové trhy.
To podľa Moody's podčiarkuje stabilný výhľad slovenských dlhopisov, uvádza sa v analýze ratingovej agentúry, ktorú dnes zverejnila na svojej internetovej stránke.
Moody's predpovedá, že hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska sa tento rok zvýši o 2,7 % a v nasledujúcom roku 2016 vzrastie o 3,1 % aj vďaka solídnemu domácemu dopytu.
Rast potiahli domácnosti
Marco Zaninelli, asistent viceprezidenta agentúry Moody's, pripomína, že kľúčovým motorom slovenského hospodárstva zostáva externý dopyt, keďže otvorená proexportne orientovaná ekonomika pokračuje v budovaní a rozširovaní väzieb v rámci európskej siete dodávateľov. Ale aj domáca spotreba stúpa a čoraz väčšou mierou sa podieľa na výkone hospodárstva. A to vedie k oveľa vyváženejšej kombinácii interného a externého dopytu.
Zaninelli však poznamenáva, že spomalenie ekonomík hlavných obchodných partnerov môže negatívne ovplyvniť rastové vyhliadky Slovenska.
Moody's ďalej uvádza, že vlani slovenské hospodárstvo ožilo a HDP krajiny vzrástol o 2,4 % vďaka vyšším výdavkom domácností.
Reálna spotreba a investície sa spoločne podieľali 2,6 percentuálneho bodu na celkovom HDP. No externý dopyt má a pravdepodobne bude aj naďalej mať významný vplyv na celkový výkon slovenskej ekonomiky, pričom až 88 % slovenského exportu smeruje do krajín Európskej únie (EÚ). To znamená, že akékoľvek otrasy v Nemecku alebo v inom štáte, ktorý patrí medzi tzv. jadro EÚ, môžu zasiahnuť slovenský export.
Problémy ostávajú
Vysokovzdelaná, kvalifikovaná a lacná pracovná sila, ako aj systematické prispôsobovanie slovenských inštitúcií členstvu v EÚ prilákali do krajiny vysoký objem priamych zahraničných investícií. Kombinácia týchto dvoch faktorov prispela k zlepšeniu slovenského proexportného modelu ekonomiky a jej konvergencie so zvyškom EÚ.
Na druhej strane agentúra upozorňuje aj na problémy, ktoré môže priniesť tento model otvorenej, výrazne od exportu závislej ekonomiky a tiež na pretrvávajúcu vysokú nezamestnanosť, starnúcu populáciu a slabé tempo fiškálnej konsolidácie po tom, ako Európska komisia vlani v júni vyradila Slovensko z procedúry nadmerného deficitu.
Podľa odhadu Moody's dosiahol fiškálny schodok SR minulý rok 3 % HDP. Agentúra vzhľadom na plánované opatrenia slovenskej vlády a fakt, že v roku 2016 čakajú krajinu parlamentné voľby predpovedá, že tento rok vykáže SR fiškálny deficit na úrovni 2,8 % HDP a v roku 2016 ho zníži na 2,4 % HDP. Slovenská vláda však potvrdila svoje odhodlanie udržať schodok verejných financií pod kontrolou.
V súvislosti s vývojom na Ukrajine Moody's konštatuje, že dôsledky sankcií proti Rusku ovplyvnili dynamiku slovenského exportu.
Okrem toho je krajina závislá od dovozu ruského plynu, ale v uplynulých rokoch vyvinula veľké úsilie a zvýšila svoju odolnosť voči prerušeniu dodávok ruského plynu. Kapacita zásobníkov jej umožňuje bez problémov zvládnuť až 90-dňový výpadok jeho importu.