Firmy, ktoré zarábajú na predaji gabčíkovskej elektriny, sú Slovenské elektrárne a ČEZ.
BRATISLAVA. Prevzatie vlády nad Vodnou elektrárňou Gabčíkovo (VEG) na začiatku marca nemusí priniesť štátu vyššie príjmy. Dokonca ich môže mať nižšie, ako keď bola pod dohľadom Slovenských elektrární.
Vodohospodárska výstavba totiž nemá dlhodobé kontrakty s odberateľmi elektriny v takom objeme, aký sa vyrobí v Gabčíkove. Do začiatku marca dodávala na trh iba oveľa menšie množstvá z priehrady pri Žiline či z malých vodných elektrární na Dunaji v Čunove, Dobrohošti a Mošoni. V Gabčíkove sa však vyrobí 15- až 20-krát viac elektriny ako v Žiline.
V akcii lacnejšie
Vodohospodári teda musia elektrinu predávať na takzvanom spotovom trhu, čiže burze krátkodobých kontraktov. Na nej sú ceny elektriny zhruba o päť percent nižšie ako dlhodobé, tvrdí generálny riaditeľ piešťanskej spoločnosti Magna Energia Martin Ondko.
Elektrina navyše od vlaňajška výrazne zlacnela. Kým minulý rok sa na spotovom trhu predávala zhruba za 36 eur za megawatthodinu, tento rok je to už len okolo 30 eur, počas marca sa dokonca ceny dostali ešte nižšie. V niektorých dňoch padli pod 20 eur.
Dôvodom je najmä prebytok elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktorá na trh prichádza. Vodohospodárom tak dunajská elektrina môže vyniesť až o 20 percent menej ako pôvodnému prevádzkovateľovi Gabčíkova – firme Slovenské elektrárne (SE) z talianskeho koncernu Enel.
Tej však ostali dlhodobé zmluvy s odberateľmi uzatvorené v minulom roku. Hoci na elektrinu z Gabčíkova už nemá dosah, musí ich plniť, preto elektrinu nakupuje na trhu. Tam jej má zasa prebytok práve Vodohospodárska výstavba. V skutočnosti teda rovnaká elektrina z Gabčíkova prúdi tým istým zákazníkom Slovenských elektrární za rovnakú cenu – ibaže cez medzičlánok, ktorým je Vodohospodárska výstavba.