BRATISLAVA. Keď sa 30. apríla stretnú všetci veritelia Váhostavu, aby odhlasovali škrtnutie jeho dlhov, veľkú váhu bude mať hlas šiestich schránkových firiem.
Váhostav dlhuje celkovo vyše 92 miliónov eur, na schránkové firmy pripadá 26 miliónov eur. Znamená to, že na schôdzi veriteľov budú mať vyše 28 percent hlasov.
Dokumenty, ktoré má denník SME k dispozícii, ukazujú, že vplyv schránok mal byť menší.
Cyperská firma Efelan Trading totiž mohla byť len zastieraním, aby akcionári nepozorovane naliali do Váhostavu peniaze. Efelan žiada spolu 13 miliónov eur, pochybné pozadie má polovica pohľadávky.
Úverovú zmluvu na sedem miliónov podpísal Váhostav s Efelanom 12. mája 2014, teda päť mesiacov pred začatím ozdravného procesu. Na papieri poskytla pôžičku cyperská firma Efelan, no v skutočnosti peniaze pritiekli z Cypru na účet firmy Finasist a odtiaľ do Váhostavu.
Váhostav vrhá rovnaký tieň ako tunelované harvardské fondyČítajte
Akcionár nemusí dostať ani euro
Vďaka zmluve o „sprostredkovaní úverového financovania“ sa môžu firmy tváriť, že pôžičku nedával Finasist, ale Efelan. Finasist je akcionárom Váhostavu, v dozornej rade firmy sedí podnikateľ Juraj Široký a v predstavenstve jeho syn Juraj.