Premiérov trest za kauzu Váhostav nesmeruje do vlastných radov, o funkciu má prísť opozičný politik.
BRATISLAVA. Predseda vlády Róbert Fico na dnešnej tlačovej konferencii vyhlásil, že prípad dlhov stavebnej spoločnosti Váhostav-Sk voči malým firmám a živnostníkom je taký vážny, že z neho treba vyvodiť politickú zodpovednosť.
Vyzval predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Jána Figeľa, aby okamžite odstúpil z funkcie podpredsedu parlamentu. Ak to neurobí, premiér nevylúčil, že politické grémium Smeru ho bude musieť odvolať.
Figeľ má byť podľa neho na vine, že Váhostav nevyplatil svojich dodávateľov. Dlhy podľa analýzy Smeru vznikli zo zmlúv, podpísaných v rokoch 2010 až 2012, v ktorých bol predseda KDH ministrom dopravy. Zmluvy sa týkali najmä troch diaľničných stavieb na severe Slovenska.
Podľa Fica Figeľ zrušil PPP-projekty, pripravené jeho vládou a potom marketingovo tlačil na ceny diaľnic, aby mohol ukázať, že ich vie stavať lacno. Jeho konanie označil premiér za kultúru podvodu.
Neodstúpi
Líder KDH premiérovu výzvu nevypočuje a sám neodstúpi. Ako vyhlásil, premiér Fico aj šéf Váhostavu-SK Juraj Široký ho môžu vyzývať na odstúpenie aj nechať odvolať, ale ústa mu nezavrú.
"Nezavrú ich pre svedectvo o pravde. Ak by mal niekto odísť z politicko-ekonomického ihriska, sú to páni Fico a Široký," odkázal Figeľ po spoločnom rokovaní opozície ku kauze Váhostav-SK.
Predseda kresťanských demokratov odmietol tvrdenie premiéra, že ako minister dopravy marketingovo tlačil ceny za výstavbu diaľnic nadol, čo spôsobilo aktuálnu kauzu Váhostav-SK. "Je to smiešne, krivé a nepravdivé. Nikoho som nenútil, ale rešpektoval som zákon. Bolo to obdobie férových a transparentných súťaží, vysúťažené výsledky zodpovedali európskym pomerom," uistil.

Smer podľa Figeľa tri roky asistoval
"Vládna strana Smer tri roky asistovala pri podvodnom správaní sa nielen tejto, ale zrejme aj viacerých firiem tak, že na to doplácali živnostníci a malí podnikatelia," vyhlásil Figeľ. Smer nechal podľa neho veci plynúť a mocných konať. Keby chcel, mohol totiž podľa neho prijať viaceré opozičné návrhy, ktoré boli predložené do parlamentu a riešili by tieto problémy. Reštrukturalizáciu Váhostavu-SK označil za škandalóznu a nespravodlivú.
Poslanec SaS Ľubomír Galko zároveň avizoval, že opozícia bude na stredajšej mimoriadnej schôdzi neustále upozorňovať na to, že za tento stav je zodpovedný Fico a jeho vládna strana.
"Keby nebolo vlády Smeru, táto kauza by tu nebola," doplnil poslanec SDKÚ Ľudovít Kaník. Bez politického prepojenia a politického krytia by podľa neho k tomuto nedošlo. "Toto by si nikto nikdy nedovolil," domnieva sa Kaník. Pri žiadnej inej vláde kauzy takéhoto typu podľa neho neboli, len dnes, pri vláde Fica.
Poslanec z klubu KDH Alojz Hlina zase odporučil všetkým ľuďom, aby si stredajšie mimoriadne zasadnutie parlamentu pozreli. Dozvedia sa podľa neho, ako funguje štát, aký je tu systém a ako "tvorivo" pristupujú niektorí politici k peniazom ľudí.
"Zajtrajšia schôdza bude o tom, ako kradne Smer a jeho ľudia. Odporúčam všetkým, aby si to zapli," dodal Hlina.
Kde to uniklo
Váhostav-Sk nazbieral v minulých rokoch dlhy za vyše sto miliónov eur a vlani sa pre ne dostal do reštrukturalizácie. V nej by dodávateľom chcel splatiť iba 15 percent podlžností, navyše iba postupne v priebehu piatich rokov
Napriek dlhom spoločnosť vlani získala niekoľko ďalších štátnych zákaziek na diaľniciach a univerzitách. Je aj súčasťou viacerých víťazných konzorcií napríklad s ďalšou reštrukturalizovanou firmou Doprastav.
Začiatkom tohto desaťročia ponúkal v tendroch podobne ako konkurenčné firmy výrazne nižšie ceny oproti štátnym expertízam. Konkurenti ich však v prípade víťazstva zvyčajne dodržali a vyplatili aj dodávateľov, napríklad firma Skanska v prípade úseku R4 pri Košiciach.
Majiteľ a podpredseda predstavenstva Váhostavu Juraj Široký sa pokladá za jedného z oligarchov, ktorí sú sponzormi strany Smer podobne ako údajný majiteľ Doprastavu Miroslav Výboh.
Zo strany premiéra Fica sa preto očakávalo skôr vyvodenie politickej zodpovednosti v podobe odvolania štátneho tajomníka Ministerstva financií Viktora Stromčeka. Ten v minulosti pracoval najmä pre bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku. Počas jeho mandátu získal Váhostav významné zákazky na opravách Bratislavského hradu.
Váhostav-SK vznikol v roku 2001 na troskách v tom čase skrachovanej spoločnosti Váhostav. Firma mala dovtedy názov Prvá slovenská tunelárska, a.s.
Fico vidí aj podvod
Premiér sľubuje, že pri vyšetrovaní bude prokuratúre pomáhať.
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) je presvedčený, že v prípade Váhostavu-SK existuje aj podozrenie z trestného činu podvodu a nielen poškodzovania veriteľa, pre ktorý polícia začala trestné stíhanie.
Vyšetrovanie je však podľa neho úlohou prokuratúry a polície. Uviedol to na dnešnom brífingu pred budovou Generálnej prokuratúry (GP) SR.
Fico dnes na GP odovzdal špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi informácie v súvislosti s Váhostavom-SK.
"Ide o všetky informácie, ku ktorým sme došli v rámci analýzy v procese reštrukturalizácie v niektorých podnikoch za posledné obdobie," uviedol na brífingu. Podľa neho ide o prácu tímu ľudí, ktorý bol v posledných dňoch na túto úlohu vyčlenený.
"Táto analýza jednoznačne potvrdzuje, že za podstatnú časť pohľadávok, ktoré vznikli a ktoré sú dnes predmetom reštrukturalizácie, môžu absolútne zle nastavené zmluvy, ktoré tlačil pán Figeľ a ktorého cieľom bolo v rámci nejakej stratégie lacných diaľnic presvedčiť stavbárov, že sa dá niečo postaviť za 30 percent, hoci tá hodnota stavby bola 100 percent," skonštatoval.
Podľa neho môže ísť v prípade aj o trestný čin podvodu. "My sme naďalej presvedčení, že je tam aj podozrenie z trestného činu podvodu, keďže manažéri museli vedieť, že nebudú schopní platiť, ale to už nechám na prokuratúru a políciu," uzavrel Fico.
tasr