PEKING. Celkovo 57 štátov z celého sveta sa pripojilo k čínskemu projektu Ázijskej banky pre investície do infraštruktúry (AIIB). Oznámilo to dnes čínske ministerstvo financií, ktoré zároveň potvrdilo, že Peking schválil všetky formálne žiadosti o prijatie medzi zakladajúcich členov banky s výnimkou Taiwanu. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.
Podľa čínskej štátnej agentúry Sinchua pevninská Čína síce privítala záujem Taiwanu o členstvo v AIIB, ale odkázala ostrovu, že svoju žiadosť musí podať pod "zodpovedajúcim názvom". Peking totiž neuznáva nezávislosť Taiwanu a považuje tento ostrov za svoju provinciu.
Minulý týždeň sa v médiách objavila informácia, že Taiwan by sa mohol pridať k AIIB neskôr pod názvom Čínsky Tai-pei.
Nórsko tiež, Japonsko nie
V zozname zakladajúcich členov nechýba ani Nórsko napriek napätým vzťahom medzi oboma krajinami po udelení Nobelovej ceny mieru čínskemu disidentovi Liouvi Siao-poovi v roku 2010.
Úlohou novej banky má byť financovanie projektov rozvoja infraštruktúry v regióne. Spojené štáty jej však vyčítajú netransparentnosť a vyjadrili tiež obavy, že ju Peking bude využívať na zvýšenie svojho vplyvu vo svete. Washington považuje novú banku za rivala Svetovej banky a Ázijskej rozvojovej banky, v ktorých má veľký vplyv.
Ani Japonsko sa k projektu nepridalo. Vláda v Tokiu odôvodnila svoje rozhodnutie obavami "zo spôsobu riadenia AIIB".
Najväčším akcionárom banky bude Čína, ktorá sľúbila, že do nej vloží kapitál vo výške 50 miliárd amerických dolárov (47,26 miliardy eur), čo je polovica z plánovaného počiatočného kapitálu 100 miliárd dolárov.
Lukratívne podnikateľské príležitosti
Štáty sveta mali čas do konca marca, aby sa rozhodli, či sa chcú stať zakladajúcimi členmi banky. Na poslednú chvíľu podalo svoje žiadosti sedem krajín: Švédsko, Izrael, Južná Afrika, Azerbajdžan, Island, Portugalsko a Poľsko.
Podľa agentúry Sinchua členstvo im ponúkne "lukratívne podnikateľské príležitosti". Uviedla tiež, že banka nebude tolerovať korupciu a bude presadzovať prísnu politiku, aby sa vyhla podobným chybám, ktoré viedli v minulosti k problémom vo finančnom sektore.
Zakladajúci členovia by sa mali stretnúť v Singapure na prelome apríla a mája, aby schválil návrh stanov. Do konca júna by ich mali podpísať. Okrem toho čaká členské štáty voľba prezidenta banky.
Ťin Li-čchün, generálny tajomník čínskeho dočasného sekretariátu, ktorý má na starosti založenie AIIB, v tejto súvislosti uviedol, že aj keď bude mať Čína v banke najväčší podiel, z hľadiska prevádzkových záležitostí nebude mať dominantné postavenie. Peking napríklad nebude mať právo veta ako USA v rámci Svetovej banky.