Bratislava 7. januára (TASR) - Novým výhradným vlastníkom firiem Drôtovňa Drôty a Drôtovňa Kordy sa má stať svetový líder v progresívnej transformácii kovov a poťahových technológií, nadnárodný koncern Bekaert.
Ich doterajší vlastníci, spoločnosti Penta Investments Ltd. a Majetkový Holding, ovládajúce v oboch firmách rovnaký 50-% akcionársky podiel, s ním totiž podpísali zmluvu o budúcom predaji. TASR o tom informoval člen predstavenstva Penty Jozef Špirko s tým, že k samotnej transakcii dôjde až po jej odsúhlasení Protimonopolným úradom (PMÚ) SR. Výnos Penty a Majetkového Holdingu z predaja týchto dvoch akvizícií zatiaľ Špirko konkretizovať nevedel, pretože kúpna cena podielov vzíde až z closingu, ktorý sa v drôtovniach rozbehne po súhlasnom stanovisku PMÚ. "Predpokladáme, že úrad by mohol rozhodnúť najneskôr v priebehu apríla tohto roka," dodal Špirko.
Odpredaj oboch spoločností Bekaertu pritom Špirko považuje za veľmi dobrý, pretože investor má inú investíciu do výroby kordov rozbehnutú už aj v Sládkovičove. "Ak by sme hlohovecké drôtovne nepredali, bola by to pre nás priama konkurencia. Zo strany Bekaertu sa dá teraz očakávať synergia oboch závodov v Hlohovci aj v Sládkovičove," dodal Špirko.
Do projektu reštrukturalizácie bývalej spoločnosti Drôtovňa, a. s. vstúpili Penta a Majetkový Holding ešte v roku 1998. V tomto období sa Drôtovňa podľa Penty nachádzala v kritickej finančnej situácii a na základe nevyhnutnej potreby stabilizácie obaja vlastníci pristúpili k rozdeleniu Drôtovne na dve samostatné výrobné spoločnosti Drôtovňu Kordy a Drôtovňu Drôty.
Drôtovňa Kordy sa špecializuje na výrobu kordov a pneudrôtu pre výrobcov pneumatík. K záveru prvého polroku 2002 firma pri celkových tržbách 700 miliónov Sk vykázala takmer 77-miliónový zisk. Drôtovňa Drôty sa zameriava na výrobu oceľových drôtov a výrobkov pre potreby stavebníctva v regióne strednej Európy. Jej tržby za prvý polrok 2002 činili viac ako 1,1 miliardy Sk a zisk predstavoval niečo cez 5 miliónov Sk.
Bekaert je globálna spoločnosť so sídlom v Bruseli s obratom 2,8 miliardy EUR. Svoje produkty predáva vo viac ako 120 krajinách sveta.