Agentúrnu správu sme nahradili vlastným článkom o 20:30.
Ruský Gazprom bránil voľnému obchodovaniu s plynom a tým ho zdražoval pre konečných spotrebiteľov.
BRUSEL, BRATISLAVA. Ťahá sa to roky, ale nepochybne to raz príde. O reálnosti povesti bruselských vyšetrovacích procesov sa presvedčila aj ruská plynárenská spoločnosť Gazprom. Európska únia zverejnila námietky voči zneužívaniu dominantného postavenia na trhoch strednej a východnej Európy.
Celý príbeh sa začal už v roku 2011. Vtedy sa litovská vláda sťažovala, že jej Gazprom účtuje za plyn o tretinu vyššie ceny, ako Nemecku. EÚ preto začala vyšetrovanie a neskôr pristúpila k žalobe, píše magazín euobserver.com.
V tom čase vykonali orgány EK razie vo viacerých stredoeurópskych mestách. V Bratislave zabavili materiály v sídle Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) aj v Eustreame.
Umelo vyššie ceny
Brusel Gazprom podozrieva, že zneužíval dominantné postavenie na trhu. Účtoval neprimerane vysoké ceny za plyn, umelo delil trhy a podmieňoval dodávky prijatím záväzkov, ktoré s nimi nesúviseli.
Podľa Andreja Králika zo zastúpenia EK na Slovensku sa prípad týka aj Slovenska najmä pokiaľ ide o delenie trhov. Gazprom odberateľom ukladal územné obmedzenia so zákazom vývozu, povinnosťou použiť zakúpený plyn iba na konkrétnom území, či oprávnením predávať plyn len určitým odberateľom v rámci krajiny.
Komisii prekáža, že to bráni cezhraničnému toku zemného plynu v rámci EÚ a obmedzuje prístup k lacnejšiemu plynu. „To sa prirodzene mohlo prejaviť aj na cenách, ktoré bol nútený platiť konečný spotrebiteľ,“ hovorí sa v stanovisku EK.
Politika Gazpromu sa dotkla okrem Slovenska aj Bulharska, ČR, Estónska, Maďarska, Lotyšska, Litvy a Poľska. Ruská firma má teraz 12 týždňov na to, aby predniesla svoje argumenty.
Vo svojom vyjadrení tvrdí, že námietky EK sú neodôvodnené a nepotvrdzujú vinu Gazprom. „Očakávame, že sa bude brať do úvahy fakt, že Gazprom bola založený mimo jurisdikcie EÚ. Spadá pod zákony Ruskej federácie a má štatút strategického, vládou kontrolovaného podnikateľského subjektu,“ zdôrazňuje Gazprom.
V prípade, že sa preukážu podozrenia zo zneužitia dominantného postavenia, hrozí Gazpromu finančná pokuta do výšky desať percent celosvetového obratu, ktorý sa pohybuje okolo sto miliárd eur. Išlo by o jednu z najvyšších pokút v histórii EÚ.