BRATISLAVA. Smer pre Váhostav mení pravidlá všetkých reštrukturalizácií. V stredu zverejnil návrh zmien, ktoré sa sčasti líšia od prvotných skíc premiéra Roberta Fica.
Pôvodne ohlásil, že veritelia budú môcť od dlžníka vymáhať peniaze, ktoré im počas reštrukturalizácie nezaplatí.
Napríklad, keď podnik počas päťročného ozdravného procesu vyplatí veriteľovi tisíc eur z 10-tisícového dlhu, po zvyšných deväťtisíc by poslal exekútora.
Takáto zmena by pochovala reštrukturalizácie, poprela by totiž ich zmysel – škrtanie dlhov.
Vymáhať len polovicu
Smer nakoniec takýto návrh nepredložil. Navrhol, aby si mohli veritelia vymáhať iba časť dlžných peňazí, najviac do polovice pôvodného dlhu. Keď je dlh 10-tisíc eur, dlžník splatí počas ozdravovania tisícku a veriteľ bude môcť vymáhať iba 4000 eur.
Nárok by mal mať aj na zvyšné peniaze, no k nim sa dostane ťažšie. Ostatných 5000 eur by totiž musel vymáhať zo zisku ozdraveného podniku. V praxi si firma môže znižovať zisk, aby sa plateniu dlhov vyhla.