BRATISLAVA. Na Slovensku majú absolventi stredných škôl stále problém uplatniť sa na trhu práce. Dokazujú to aj aktuálne štatistiky Ústredia práce, sociálnych veci a rodiny (ÚPSVR) SR.
"V septembri 2014 bolo evidovaných na úradoch práce približne 21.000 absolventov stredných škôl a bohužiaľ, k mesiacu marec 2015 sa len 3000 z týchto absolventov uplatnilo na trhu práce, teda 18.000 je naďalej v evidencii," vyčíslil minister práce Ján Richter (Smer-SD).
Očakávajú priveľa
Minister tvrdí, že nezamestnanosť absolventov má znížiť napríklad zákon o duálnom vzdelávaní i zavedenie Národnej sústavy povolaní. Richter vyzdvihol aj projekt na zamestnávanie mladých ľudí do 29 rokov. Ako uviedol, po uplynutí podporného obdobia si podľa neho udržalo pracovné miesto u zamestnávateľa 80 % mladých ľudí.
Zamestnávatelia majú problém nájsť najmä technických pracovníkov, napríklad zváračov, odborníkov do strojárskej výroby, či nastavovačov strojov.
Podľa personalistov dôvodov, prečo majú absolventi škôl problémy pri hľadaní zamestnania, je viacero.
"Problémom pri hľadaní práce sú nedostatočné úrovne cudzích jazykov, príliš vysoké mzdové očakávania, odmietanie juniorských pozícií," skonštatoval senior konzultant spoločnosti Grafton Recruitment Radoslav Remák.
Chýbajú ľudia ku strojom
Problém nájsť si prácu majú ľudia aj kvôli vyštudovaným odborom. S ťažkosťami si podľa personalistov hľadajú uplatnenie napríklad absolventi humanitných odborov.
"Veľmi často vidíme, ako si mladí pedagógovia hľadajú prácu v personalistike alebo v obchode. Mladí ľudia chcú študovať gymnázium a potom ekonomiku, právo, sociológiu alebo psychológiu. Firmy ale potrebujú, aby polovica z nich šla na technické univerzity," skonštatoval marketingový manažér spoločnosti Manpower SR Jiří Halbrštát s tým, že najlepšie v súčasnosti hľadajú uplatnenie na trhu práce IT špecialisti alebo strojní inžinieri.
Personálne spoločnosti tiež uviedli, že zamestnávatelia oceňujú, ak uchádzači o zamestnanie počas štúdia praxovali a nadobudli tak nejaké pracovné návyky a zručnosti.