Bratislava 8. januára (TASR) - Vláda SR zatiaľ neschválila colné opatrenie na zamedzenie importu dusičnanu amónneho z Ruska a Ukrajiny, ktorý sa dováža na základe výnimky zo zákona o hnojivách. Používanie tejto látky v poľnohospodárstve pritom európska legislatíva zakazuje. Podľa Ministerstva hospodárstva SR tieto dovozy zároveň poškodzujú slovenských výrobcov dusičnatých hnojív. Zástupcov médií na to na tlačovej besede upozornil prezident Nadácie Slovak Gold (NSG) Jozef Sitko.
Ministerstvo financií SR na základe podnetu rezortu hospodárstva z októbra 2002 navrhlo dočasné (približne na 6 mesiacov) zavedenie 50-% dodatočného dovozného cla na dusičnan amónny s 34-% obsahom dusíka. Vládny kabinet však tento bod zatiaľ neprerokoval.
Dovoz dusičnanu amónneho používaného ako pôdne hnojivo do SR znamená okrem negatívnych ekonomických dosahov aj nezanedbateľnú záťaž pre životné prostredie a kvalitu pôdy. Z viac ako 300 miliónov korún vyčíslených strát hospodárskych subjektov a štátu, len za rok 2001, predstavovali asi 60 miliónov Sk dotácie na vápnenie pôdy fertilizovanej touto látkou. Pritom výpadok tržieb slovenských výrobcov z tohto titulu bol na úrovni 150 miliónov Sk a štát stratil na daniach a odvodoch asi 12 miliónov Sk. Objem dovozu tejto komodity s dosahom na obchodné saldo SR predstavoval 115 miliónov Sk (za asi 28 000 ton).
V prvých troch kvartáloch roku 2002 sa síce prejavil pokles dovozu dusičnanu amónneho, odborníci však v poslednom, zatiaľ nevyhodnotenom štvrťroku očakávajú jeho oživenie. Pomôže tomu pravdepodobne aj krok bývalého ministra pôdohospodárstva Pavla Koncoša, ktorý krátko pred odchodom z funkcie, 16. septembra 2002, presadil predĺženie výnimky umožňujúcej dovoz problémovej komodity aj v roku 2003.
Podľa materiálu predloženého do vlády hrozí z nezavedenia alebo oneskorenia dočasného ochranného opatrenia "nenapraviteľná vážna ujma domácim výrobcom realizáciou ďalšieho dovozu". Tá by sa prejavila najmä v poklese domácej výroby liadku amónneho s vápencom dolomitom asi o 10 %. Generálny riaditeľ Sekcie mnohostrannej obchodnej spolupráce MH SR Štefan Burda v tejto súvislosti uviedol, že rezort pokračuje v konzultáciách s domácimi výrobcami, odberateľmi hnojív ako aj s výrobcami dovážaného dusičnanu v Ruskej federácii a na Ukrajine.
* jf zll