- V Bratislave sa skončila schôdza veriteľov stavebnej firmy Váhostav. Veritelia odhlasovali reštrukturalizačný plán podniku.
- Nezabezpečení veritelia, ktorých je v reštrukturalizácii najviac, dostanú 18,75 percenta svojich peňazí.
- Je to o takmer štyri percentá viac ako pôvodne mali dostať.
- Drobní veritelia sú s výsledkom nespokojní.
Minútu po minúte sme ukončili.
14:58 „Je to náhoda,“ reagoval Moravčík na otázku, či je skutočne náhoda, že pred piatimi rokmi zastupoval schránkovú firmu Lomark, ktorá je teraz veriteľom Váhostavu. Tvrdí, že sa dá jednoznačne poprieť, že by za schránkou Lomark bol oligarcha Široký.
14:53 „Vo štvrtok večer požiadam Juraja Širokého, aby sa – pokiaľ je to čo i len trochu možné – vyjadril, akým spôsobom a kto zabezpečil financovanie prostredníctvom takzvaných schránkových spoločností,“ vyhlásil Moravčík. Odpoveď na túto otázku považuje za veľmi dôležitú, keďže väčšina pochybností o Váhostave vychádza práve z toho, že podnik bol financovaný prostredníctvom schránok. Moravčík sám poprel, že by poznal schému financovania a ľudí, ktorí Váhostav cez schránky financovali.
14:48 „Je to veľmi diskutabilná otázka, čo je dobré meno,“ reaguje Moravčík na otázku, či má Váhostav dobré meno, keď chce žalovať Alianciu Fair-play o ochranu dobrého mena.
14:16 Vedenie Váhostavu ozrejmilo, že veritelia nemohli vystúpiť v rozprave na rokovaní veriteľov, pretože sa vopred písomne neprihlásili. Tak to totiž predpisuje zákon. Do rozpravy sa písomne prihlásilo iba päť bánk a jeden iný podnikateľský subjekt.
14:10 Váhostav na tlačovke potvrdil schválenie ozdravného plánu. Veriteľom bude splácať päť rokov v priemere asi len tretinu dlhov. Na rokovaní boli prítomní veritelia, ktorí predstavujú pohľadávky v hodnote 93 miliónov eur. Za plán hlasovali veritelia, ktorí majú pohľadávky vo výške 91 miliónov eur. V skupine nezabezpečených veriteľov bolo prítomných 65 miliónov hlasov z asi sto miliónov všetkých. Za plán hlasovalo 63 miliónov hlasov. „Ak by aj schránkové firmy nehlasovali, tak by bol plán schválený 93,4 percentami prítomných hlasov,“ vyhlásil šéf Váhostavu Marián Moravčík.
13:52 O 14.00 sa začína tlačová konferencia v sídle spoločnosti Váhostav, ktoré je neďaleko Národného tenisového centra. Vystúpiť tam má riaditeľ podniku Marián Moravčík. Čeliť bude aj otázkam o tom, prečo hovoril, že nepozná pozadie schránkových spoločností, keď v minulosti zastupoval schránku Lomark.
13:45 Sudkyňa Bartalská podľa drobných veriteľov rozhodla, že správkyňa Petra Gabrišová nie je zaujatá. Na schôdzi veriteľov sa preto správkyňa nemenila. Veritelia avizujú, že sa voči rozhodnutiu o nezaujatosti Gabrišovej odvolajú.
13:43 Prvé peniaze zaplatí Váhostav drobným veriteľom 30. júna 2016. Keď niekomu podnik dlhuje tisíc eur, na budúci rok dostane veriteľ vyše 36 eur a potom každý ďalší rok rovnakú sumu.
13:42 Drobní veritelia sú s výsledkom nespokojní. Hovoria, že proces bol nachystaný dopredu, rovnako ako scenár dnešného rokovania. Počas rozpravy sa vyjadrovať nemohli, pretože opomenuli, že sa treba vopred písomne prihlásiť.
13:37 Veritelia Váhostavu odhlasovali zoškrtanie dlhov spoločnosti. Stavebný podnik zo sféry vplyvu oligarchu Juraja Širokého nezaplatí asi dve tretiny svojich dlhov. V priemere dostanú veritelia 32,3 percenta svojich peňazí. Nezabezpečení veritelia, ktorých je v reštrukturalizácii najviac – 689, dostanú 18,75 percenta svojich peňazí. Je to o takmer štyri percentá viac, ako mali dostať pôvodne. Peniaze im pridali banky. Znamená to, že drobní veritelia dostanú asi 180 eur za každých vyfakturovaných tisíc eur.
13:16 Sudkyňa Bartalská rozhodla, že reštrukturalizačná správkyňa nie je zaujatá.
13:13 Schôdza sa práve skončila. Veritelia ozdravný plán schválili. Drobní veritelia dostanú 18 percent svojich peňazí.
13:03 Z vestibulu sa už stiahli ľudia od správkyne. Čakali na veriteľov, ktorí mohli prísť počas rokovania.
12:58 Podľa informácii denníka SME Bartalská s riaditeľom SIS už dlho nežijú spolu, fakticky sú rozídení. Riaditeľ SIS Valko jej ale prispieva na deti.
12:37 SIS pre Denník N tvrdí, že jej riaditeľ nežije so sudkyňou Katarínou Bartalskou. Tajná služba priznala, že jej riaditeľ má s Bartalskou dve maloleté deti.
12:35 Rokovanie sa predlžuje, spoločnosť Váhostav presunula termín avizovanej tlačovky z 13.00 na 14. hodinu.

12:33 Príslušníci bezpečnostnej služby, ktorí strážia zasadnutie veriteľov Váhostavu, nechcú povedať, pre koho pracujú. Označení nie sú, hoci podľa zákona by mali byť.
12:07 Aliancia Fair-play pred Národným tenisovým centrom organizuje protest. Veriteľom rozdávala nálepky "Pozor, široký tunel".
12:04 Veritelia rokujú už hodinu. Zatiaľ nie je známe, v akom štádiu je schôdza. Vo vestibule sú ešte ľudia od správkyne, ktorí čakajú na ďalších veriteľov, ale nikto už nechodí.
11:57 Bartalská sa zoznámila s riaditeľom SIS v Slovenskej poisťovni. Ako právnička sa totiž v rokoch 1999 až 2003 podieľala na reštrukturalizácii poisťovne. Ich mená sa objavujú aj v orgánoch rovnakých spoločností, ktoré kedysi patrili poisťovni. Ide napríklad o ARS Slovakia, ARS International či Slovkarpatia.
11:36 V rámci bezpečnostnej previerky riaditeľa Slovenskej informačnej služby sa vykonáva aj previerka jeho partnerky, hovorí pre SME bývalý riaditeľ oddelenia personálnej bezpečnosti Národného bezpečnostného úradu Peter Adamecký. "V rámci stupňa Prísne tajné, na ktorý sa robí previerka riaditeľovi SIS, sa robí aj zisťovanie v terénne," vraví odborník. V praxi to znamená, že aj sudkyňu, ktorá rozhoduje o Váhostave, preverovala SIS – zaujímala sa o jej účty, známosti či väzby na čudných ľudí. Adamecký však upozorňuje, že previerku ľudí z SIS a ich rodinných príslušníkov si robí samotná SIS.

11:09 To, že sudkyňa rozhodujúca o Váhostave je matkou detí riaditeľa SIS, je pre reštrukturalizáciu právne bezvýznamné. Otázky vyvoláva, či a aké informácie získava sudkyňa od svojho priateľa a naopak. Podľa interných pravidiel SIS sa riaditeľovi, jeho námestníkom a ich rodinám poskytuje najvyššia spravodajská ochrana. Tá zahŕňa nielen fyzickú ochranu, ale napríklad aj rozpracovávanie prípadných hrozieb. Bartalská spolu s riaditeľom SIS podľa denníka N vychovávajú dve deti.
11:07 Schôdza sa začala, predpokladá sa, že potrvá asi dve hodiny.
10:55 Sudkyňa Katrína Bartalská ktorá bude rozhodovať o Váhostave a dozerá na schôdzu veriteľov, je podľa zdrojov denníka N matkou detí šéfa Slovenskej informačnej služby Jána Valka.
10:51 Milan Blaho, jeden z veriteľov Váhostavu, by bol rád, keby sa správkyňa vzdala funkcie alebo keby ju sudkyňa odvolala. "Získali by sme viac času na riešenie tejto situácie," povedal.
10:49 Váhostav podľa hovorcu Tomáša Halána nekomunikoval so správkyňou na tému jej odvolania alebo vzdania sa funkcie. Novinárom Halán zopakoval, že Marián Moravčík ako šéf Váhostav nie je spriaznený so žiadnym z veriteľov podniku a plnú moc na zastupovanie firmy Lomark vrátil pred niekoľkými rokmi.
10:43 Banky, Doprastav a schránkové spoločnosti majú medzi veriteľmi väčšinu hlasov, reštrukturalizačný plán sú preto schopné odhlasovať aj napriek odporu menších veriteľov.
10:42 Váhostav oznámil, že krátko po skončení schôdze veriteľov bude tlačová konferencia v sídle spoločnosti.
10:41 O 10.30 sa skončila registrácia veriteľov. Ľudia od správkyne ostávajú vo vestibule a čakajú na prípadných ďalších veriteľov. Zasadnutie sa začína o 11.00. Na mieste je zatiaľ len niekoľko desiatok veriteľov. Zákon nepozná minimálne kvórum na hlasovanie o reštrukturalizačnom pláce, o škrtaní sa preto bude hlasovať aj v prípade, že ďalší veritelia neprídu.
10:38 "Je to fraška, ktorá je riadená zhora,“ hovorí o reštrukturalizácii Váhostavu jedna z veriteliek. So zástupcami správkyne sa pohádala, pretože nechceli akceptovať ústne splnomocnenie jej manžela, aby mohol ísť s ňou na zasadnutie.
10:33 Ochrankári začínajú púšťať veriteľov do haly, pritom ich prehľadávajú detektorom kovov.
10:05 Veritelia postávajú pred Národným tenisovým centrom a v jeho vestibule. Zatiaľ ich nie je veľa, celkovo má Váhostav vyše 700 veriteľov. Na registráciu ostáva posledná polhodina.
9:56 Ochrankári zatiaľ nepúšťajú do tenisovej haly ani veriteľov. "Zasadnutie sa začína až o jedenástej," hovorí jeden z ochrankárov. Cez ochranku prechádzajú len niektorí ľudia v oblekoch.
9:50 Registrácia pokračuje bez problémov, veriteľov neprichádza veľa.
9:30 Začiatkom týždňa malo žilinské združenie Proti korupcii doručiť Okresnému súdu Bratislava I. podnet na odvolanie Petry Gabrišovej z funkcie správkyne Váhostavu. „Všetky návrhy podané v rámci reštrukturalizačného konania sú posudzované a riešené s vysokou časovou prioritou vždy v súlade s platným právnom poriadkom,“ povedala v stredu sudkyňa Katarína Bartalská.
9:16 Pred NTC sa schádzajú prví ľudia na protest, ktorý organizuje Aliancia Fair-play.
9:00 Od 8.30 prichádzajú prví veritelia, ich registrácia zatiaľ prebieha bez ťažkostí. Národné tenisové centrum, kde rokovanie prebieha, strážia ochrankári s vyholenými hlavami.
8:15 O 8.30 sa v Bratislave začína registrácia veriteľov na schvaľovaciu schôdzu veriteľov stavebnej spoločnosti Váhostav zo sféry vplyvu oligarchu Juraja Širokého. Registrácia potrvá dve hodiny, samotný začiatok zasadnutia je plánovaný na 10.30. Veritelia majú prichádzať na registráciu v troch turnusoch, podľa abecedy.
Na schôdzi by mala byť prítomná aj sudkyňa Katarína Bartalská. Podľa zákona môže za seba vyslať vyššieho súdneho úradníka, no tento postup sa nepredpokladá. Okrem nej musí byť na schôdzi manažment Váhostavu, môžu prísť aj zástupcovia akcionára – spoločnosti Finasist. V jej dozornej rade sedí oligarcha Juraj Široký starší a v predstavenstve jeho syn Juraj Široký mladší.
Počas schôdze bude rozprava, hlasovať sa bude až po nej. Pred rozpravou bude správkyňa Petra Gabrišová odpovedať na písomne podané žiadosti o vysvetlenie. Potom má každý veriteľ právo na prednesenie trojminútového stanoviska. Celá rozprava sa nahráva.
FOTO - SME ADAM VALČEK
Čo sa dnes môže stať Váhostavu?
1.Výmena správcu
Smer minulý týždeň presadil zákon, podľa ktorého sa môže 25-ročná reštrukturalizačná správkyňa Petra Gabrišová vzdať svojej funkcie. Ak to Gabrišová vo štvrtok urobí, súd ju odvolá a vymenuje nového správcu, ktorého náhodne vyberie počítač.
I keď sudkyňa Katarína Bartalská dozerá na priebeh schôdze veriteľov, je pravdepodobné, že rokovanie by sa v prípade odchodu Gabrišovej prerušilo – správcu vie totiž vybrať len počítač, ktorý je na Okresnom súde Bratislava I. Rokovanie by malo neskôr pokračovať pod dohľadom nového správcu.
2.Odvolanie správcu
Sudkyňa Katarína Bartalská môže na mieste rozhodnúť o odvolaní správkyne Gabrišovej, najmä pre jej väzby na viacerých veriteľov stavebného podniku.
Ak si sudkyňa bude myslieť, že pokračovať v reštrukturalizácii je aj po odvolaní správkyne zmysluplné, môže vymenovať nového správcu, ktorého jej odporučí veriteľský výbor. Ak sudkyňa nebude vidieť zmysel v pokračovaní reštrukturalizácie, po odvolaní Gabrišovej vyhlási bankrot Váhostavu.
3.Zmena ozdravného plánu
V rámci „lex Váhostav“ prijal Smer zmenu, že päťročný ozdravný plán Váhostavu sa môže meniť aj priamo na rokovaní. Ale iba v prípade, ak sa niektorý z veriteľov bude chcieť vzdať svojich peňazí v prospech inej skupiny veriteľov.
Táto zmena má umožniť bankám, aby sa vzdali časti peňazí od Váhostavu v prospech drobných veriteľov. Tí by tak nemali dostať 150 eur za každú vyfakturovanú tisícku, ale o 30 eur viac.
4.Váhostav skončí v bankrote
Aby bol ozdravný plán Váhostavu schválený, musí zaň hlasovať nadpolovičná väčšina všetkých veriteľov. V prípade, keď budú hlasovať banky a všetci schránkoví veritelia stavebného podniku, plán by mal byť schválený. Gabrišová má potom desať dní, aby plán pripravila na potvrdenie sudkyni Bartalskej.
Sudkyňa môže plán potvrdiť, no tiež môže uvrhnúť Váhostav do bankrotu. Bartalská totiž môže vyhlásiť bankrot podniku v prípade, keď napríklad veritelia, ktorí mali byť považovaní za spriaznených s Váhostavom, sú v pláne označení ako nespriaznení. Aliancia Fair-play v stredu zverejnila informácie o väzbách riaditeľa Váhostavu Mariána Moravčíka na dvoch schránkových veriteľov podniku.
5.Plán potvrdia, bankrot sa nevyhlási
Aj v prípade, že veritelia a súd plán schvália, môžu sa drobní veritelia proti názoru väčšiny brániť a žiadať od súdu, aby voči ním bol plán neúčinný. V takom prípade by si mohli vymáhať pohľadávku v celej výške. Na to, aby sa veriteľ mohol odvolať voči schválenému plánu, musí voči nemu vzniesť námietku už vo štvrtok počas schvaľovacej schôdze a táto námietka musí byť zaznamenaná do zápisnice.