ATÉNY. Rozhovory medzi Gréckom a medzinárodnými veriteľmi o reformách a pomoci sa posunuli a obe strany sú bližšie k dohode. Uviedla to v nedeľu agentúra Reuters s odvolaním sa na jedného z vládnych predstaviteľov v eurozóne.
"Udiali sa veľmi dôležité kroky počas rokovaní skupiny v Bruseli, ktoré priblížili dohodu,“ povedal nemenovaný predstaviteľ. "Cieľom rokujúcich strán v Bruseli je dosiahnutie dohody počas mája.“
Očakáva sa, že rokovania medzi Gréckom a predstaviteľmi Medzinárodného menového fondu, Európskej centrálnej banky a Európskej únie budú pokračovať v pondelok, pričom rokovať podľa očakávaní budú technické tímy. Nemenovaný predstaviteľ taktiež uviedol, že sa zbližujú postoje v niektorých oblastiach, hoci problémové body ostali.
Rokovania medzi Gréckom a veriteľmi doposiaľ postupovali pomaly. Grécka vláda sa bráni škrtom v penziách a reformám pracovného trhu.
Tieto opatrenia sú v rozpore s predvolebnými sľubmi, podľa ktorých mali v Grécku skončiť úsporné opatrenia. Na gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa však narastá tlak doma aj v zahraničí, aby dosiahol dohodu s veriteľmi, ktorá odvráti bankrot krajiny.