Na jeseň predávame náš byt. Nadobudli sme ho ešte od mesta v roku 1998. Odvtedy v byte máme aj trvalé bydlisko. Budeme platiť daň z príjmu?
Predpokladom pre oslobodenie príjmu získaného predajom bytu je splnenie päťročnej lehoty vlastníctva. Tento časový test je vo vašom prípade splnený (byt vlastníte 17 rokov). Môžete tak využiť inštitút § 9 zákona o dani z príjmov, ktorý oslobodzuje príjem plynúci z predaja nehnuteľnosti po uplynutí piatich rokov od nadobudnutia (zároveň spĺňate aj "staré" pravidlá platné pre oslobodenie, t.j. oslobodenie aj z titulu aspoň dvojročného trvalého pobytu pred predajom).
Ďalej je tiež dôležitý moment, či ste byt využívali len na osobné účely a či ste ho nemali zaradený do obchodného majetku. Ak by bol byt zahrnutý do obchodného majetku, zákon ustanovuje prísnejšie podmienky pre oslobodenie príjmu z predaja od dane, konkrétne predĺženie doby na 5 rokov po vyradení z obchodného majetku.
Vedeli ste?
U koho už rozhoduje iba dĺžka vlastníctva
Od 1.januára 2011 je zrušené oslobodenie príjmov z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, v ktorých mal daňovník trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.
Kľúčová je už len jediná podmienka – minimálne päťročné vlastníctvo bytu alebo rodinného domu.
Tieto zmenené pravidlá platia ale len pre vlastníkov, ktorí nadobudli nehnuteľnosť po 1. januári 2011.
Na nehnuteľnosti obstarané do konca roka 2010 sa vzťahujú "pôvodné" zásady, to znamená oslobodenie aj z titulu aspoň dvojročného trvalého pobytu pred predajom.
(db, ht)
V skratke o zdanení príjmu z predaja nehnuteľnosti
1. Príjem získaný z predaja nehnuteľností patrí k príjmom, z ktorých vyplýva povinnosť odvádzať daň z príjmu. Zdaňuje sa podľa § 8 zákona, pričom aj tu platia určité zásady:
Stratu z predaja nie je možné vykázať, je neupotrebiteľná. Napríklad kúpite za 100-tisíc euro, predáte za 80-tisíc, do priznania však uvediete príjem 80-tisíc a výdavky 80-tisíc eur.
Ako výdavky je možné uplatniť:
- obstarávaciu cenu nehnuteľnosti
- všetky výdavky, ktoré súviseli s opravou, údržbou, s rekonštrukciou, ktoré boli vykonané pre lepší predaj (s výnimkou tých, ktoré slúžili na osobné účely),
- všetky výdavky súvisiace s predajom nehnuteľnosti (odmena znalca, inzercia, právnik, realitný maklér, kolky)
Tip daňovej poradkyne
Ak predávate pozemok, ktorý vlastníte napríklad šesť rokov a novostavbu na ňom postavenú jeden rok, odporúčam stanoviť v zmluve osobitne cenu pozemku a osobitne cenu stavby, nikdy nie sumárne (z dôvodu oslobodenia pozemku).
2. Oslobodenie od dane pri predaji nehnuteľností je upravené v § 9 zákona o dani z príjmov.
Vo všeobecnosti je príjem oslobodený od dane po piatich rokoch od nadobudnutia nehnuteľnosti, alebo v prípade vloženej nehnuteľnosti v obchodnom majetku po piatich rokoch vyradenia z majetku.
Všetky doklady súvisiace s kúpou, vlastníctvom či predajom bytu daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková odporúča starostlivo uschovať - pre situácie, ak by bolo treba dokladovať skutočnosti preukazujúce oslobodenie jej príjmu resp. preukázania výdavkov. Všetky výdavky totiž musí daňovník preukázať originálnymi, hodnovernými dokladmi, z ktorých je zjavná vynaložená čiastka a účel.
Ako je to pri dedení
Predaj nehnuteľností získaných dedením je oslobodený od dane, ak uplynulo aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti do vlastníctva poručiteľa. Do doby vlastníctva sa započítava aj doba, počas ktorej nehnuteľnosť vlastnili poručitelia.
Oslobodenie sa vzťahuje ale iba na dedičov v priamom rade a manželov, tými sú priami predchodcovia (ascendenti) priami potomkovia (descendenti) rodičia-deti, starí rodičia-vnuci (súrodenci tedanie, ani druh a družka).
A s manželmi?
Predaj nehnuteľností v bezpodielovom spoluvlastníctve - bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) bližšie špecifikujú § 143 až § 151 Občianskeho zákonníka. BSM je charakteristické tým, že môže vzniknúť iba medzi manželmi. Patrí doň všetko, čo je predmetom spoločného vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov počas trvania manželstva Ako spoluvlastníci majú také isté práva a povinnosti ako individuálni vlastníci s tým rozdielom, že nemajú kvantitatívne vymedzené podiely na vlastníckom práve.
Podľa zákona o dani z príjmov sa manželia môžu dohodnúť, v akom pomere zahrnú do základu dane príjem získaný z prenájmu nehnuteľnosti, ktorú vlastnia v bezpodielovom spoluvlastníctve.
(db, ht)