BRATISLAVA. Maximálnou prijateľnou úrovňou verejného dlhu s akceptovateľnou mierou rizika bankrotu krajiny je podľa analýzy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť v slovenských podmienkach 50 percent hrubého domáceho produktu. Táto hranica sa zhoduje s horným dlhovým limitom definovaným dlhovou brzdou po prechodnom období.
Maastrichtské kritériá hovoria o vrchnom limite na úrovni 60 percent výkonu ekonomiky, čo podľa rady pre našu krajinu už taká bezpečná úroveň nie je.
"Hoci v obdobiach slušného rastu ekonomiky a kvantitatívneho uvoľňovania riziko defaultu nie je nutne vysoké, vo všeobecnosti však nemožno 60-percentný dlh považovať za bezpečnú hranicu," konštatuje rozpočtová rada.
Podľa prepočtov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť pri dlhu na úrovni 60 percent hrubého domáceho produktu je pri rovnovážnom stave ekonomiky riziko bankrotu krajiny na úrovni 10 percent. V prípade zlých časov, v ktorých analýza predpokladá prepad hrubého domáceho produktu o osem percent, však pravdepodobnosť bankrotu narastie na 30 až 40 percent.
"Dôvodom sú najmä prudko rastúce výdavky citlivé na starnutie populácie a veľmi volatilný hospodársky cyklus," konštatuje v materiáli rozpočtová rada.
Podľa analýzy však aj v prípade zlých časov zostávajú v rukách vlády relatívne efektívne nástroje, ktoré môžu riziko bankrotu aj nárastu rizikovej prirážky na štátne cenné papiere výrazne znížiť.
"Napríklad, hypotetická konsolidácia v podobe okamžitého 11-percentného zníženia výdavkov citlivých na transfery značne redukuje súčasné a budúce záväzky vlády, prináša viac úspor a vedie k podstatnému zníženiu možnosti defaultu krajiny pod päť percent," konštatuje sa v analýze.