BRATISLAVA. Syndróm chorých budov je už na Slovensku pomerne známy. Menej sa už vie o stavebnej biológii. Odbor, ktorý rieši "domovú chorobu", sa na Slovensku zatiaľ veľmi neudomácnil.
"Naša generácia trávi v interiéroch budov 80 až 90 percent svojho života. Preto na nás budovy s ich vnútorným prostredím môžu vplývať do takej miery, že sa to odráža na našom fyzickom a psychickom zdraví," hovorí architektka Zuzana Kierulfová z občianskeho združenia ArTUR.
Združenie chce spolu s ďalšími odborníkmi z bratislavského STU stavebnú biológiu u nás viac propagovať a pripravuje 14. až 15. mája medzinárodnú konferenciu na túto tému v Bratislave a v Hrubom Šúri, kde sa nachádza školiteľské Ekocentrum.
"Je zarážajúce, že na Slovensku tak málo o tomto vednom odbore počuť, keď sa vyvinul ako potreba ochrániť si zdravie už pred niekoľkými desaťročiami," hovorí architektka.
Zdravšie bývanie - hlinené omietky a akumulačná pec. FOTO - ZUZANA KIERULFOVÁ
Vplyv budov si zväčša neuvedomujeme, až kým sa neprejaví chorobami a alergiami. Stavebná biológia pritom kladie dôraz na znalosť a výber materiálov, na výber lokality, obmedzenie elektrosmogu, na energetickú efektívnosť, neškodenie prírode a jej zdrojom a nášmu zdraviu.
V súčasnosti začínajú ešte pribúdať nové príčiny ochorení spôsobené zlým vnútorným prostredím a zlým zariadením. V modernejších veľkoplošných kanceláriách sa ku všetkému pridal ešte hluk a v budovách, v ktorých boli vymenené okná, a nebola súčasne riešená problematika vetrania, sa pridalo hromadenie vlhkosti, jej zrážanie na nezateplených stenách a tepelne oslabených povrchoch a následne výskyt plesní. Následkom nevetrania je aj veľký obsah C02 v miestnosti, respektíve malý obsah kyslíku v miestnostiach čo spôsobuje apatiu.
"Keď sa budovy novými zásahmi utesnia, malo by sa nainštalovať nútené vetranie s výmenníkom tepla. Nemyslím tým však klasickú klimatizáciu, ktorá škodí," radí Kierulfová.
Domy z prírodných materiálov (slama). FOTO - MILAN HUTERA - ARCHÍV CREATERRA
Na Slovensku sa k zdravým domom približujú najmä domy stavané z prírodných materiálov. Majitelia takýchto domov často rozmýšľajú v širších súvislostiach a preto sa stavba, prevádzka domu a vplyv na okolie rieši komplexne. Niekedy sú takéto domy až v pasívnom štandarde, lebo to dáva zmysel. Takéto domy sa dajú na Slovensku postaviť od 1000 až 1400 eur za štvorcový meter.