BRATISLAVA. Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter (Smer) podľa poslanca Jozefa Mihála (SaS) tvrdo oklamal živnostníkov, keď im pred tromi rokmi zvýšil minimálny vymeriavací základ na sociálne poistenie zo 44,2 percent na 50 percent priemernej mzdy.
"Zvýšili ste im odvody, ale dôchodok budú mať úplne rovnaký,“ upozornil počas parlamentnej rozpravy o minimálnom dôchodku.
Ak občan podľa Mihála odpracuje 30 rokov, mal by mať nárok na minimálny dôchodok v sume približne 272 eur, a to pri vymeriavacom základe od 200 do 663 eur. "Je úplne jedno, či platím z 200 eur, zo 412 eur alebo zo 663 eur,“ upozornil exminister práce.
Návrh, aby mali sporitelia v druhom pilieri nárok na nižší minimálny dôchodok od štátu, považuje Mihál za protiústavný. "Ak bude zákon schválený, budem prosiť prezidenta, aby zákon vrátil do parlamentu,“ povedal.
Doplatok do minimálneho dôchodku má byť podľa Mihála štátnou sociálnou dávkou, pri ktorých sa nerozlišuje, či ide o sporiteľa alebo nie. Poukázal aj na vianočný príspevok, či na systém dávok v hmotnej núdzi, kde sa takisto nediferencuje suma dávky podľa účasti, respektíve neúčasti v druhom pilieri.
Pre ľudí, ktorí počas života získali 30 rokov dôchodkového poistenia, by mal minimálny dôchodok tvoriť 136 percent životného minima, čo v prvej polovici tohto roka predstavuje 269,50 eura.
Suma minimálnej penzie sa má zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o dva percentuálne body a od 40 rokov o tri percentuálne body. Napríklad pri 45 rokoch dôchodkového poistenia by minimálna penzia budúci rok predstavovala 340,80 eura.
Parlamentný sociálny výbor ešte v marci schválil pozmeňujúci návrh poslanca Jána Podmanického (Smer), podľa ktorého budú mať nízkopríjmoví sporitelia v druhom pilieri nižší minimálny dôchodok od štátu ako ľudia s nízkymi zárobkami, ktorí v druhom pilieri neboli.