BRATISLAVA. Otvoriť problematiku potravinového reťazca je veľmi zložité a zároveň dôležité, povedal riaditeľ pre potravinový reťazec Copa Cogeca Paulo Gouveia, ktorý vystúpil na medzinárodnej konferencii Potraviny a obchod 2015.
Jej druhý ročník sa venoval predajným cenám (maržiam) v potravinovom reťazci v priestore Slovenska a Európskej únie.
Gouveia súhlasil s obavami, ktoré vyslovil predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík, že podiel farmárov na maržiach je nízky a podľa neho existuje spôsob, ako to zmeniť.
"Na problém sa treba pozerať zo všetkých strán. Hlavné centrum terajších diskusií je ohľadom marží, ale tá je len časť komplexnej skladačky, ktorá nás čaká. Cieľom je zabezpečiť férové fungovanie pre všetkých členov reťaze. Dnes je situácia nevyvážená, keďže farmári získavajú z potravinového reťazca najmenej," konštatoval Gouveia.
Poukázal, že tento stav je následkom nekalých obchodných praktík, ktoré sa rozšírili všade vo svete, nielen v Európskej únii.
Semančík upozornil na hrozbu ďalšej mliečnej krízy, keď komora pri mesačnom porovnávaní cien oproti roku 2014 zaznamenala ich prepad u jednotlivých komodít okolo desať centov.
"Pokiaľ stav bude pokračovať, momentálne sa u mlieka pohybujú výkupné ceny okolo 22 centov, ale zaznamenali sme ich už aj na úrovni 18 až 19 centov, tak pôjde o kritické hodnoty," varoval Semančík. Pripomenul, že na tento rok sú pripravené určité dotačné prostriedky na dojnicu, tie však nebudú stačiť pokrývať rozdiely medzi výkupnou cenou a výrobnými nákladmi.
"Tieto požiadavky sme minulý týždeň v rámci krajín V4 adresovali Európskej komisii. Čakáme na reakciu. Ak nepríde, uvažujeme už aj nad tvrdým protestom, aby sa zachránil sektor výroby mlieka," povedal šéf komory. "Avšak západná časť EÚ má ešte vždy vyššie podporné prostriedky, než východná časť Európy."