BRATISLAVA. Premiér Robert Fico zvykne označovať privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu v roku 2002 za „najväčšie zlodejstvo, aké sa kedy udialo na Slovensku“.
Predaju plynární vyčíta neprehľadný medzinárodný tender aj spôsob, akým boli odmenení privatizační poradcovia.
Zhodným podozreniam teraz čelí Ficova vláda pri privatizácii 49 percent akcií v Slovak Telekome.
Kým predaj SPP sme v roku 2002 inzerovali v The Financial Times a o plynárne sa mohol hlásiť ktokoľvek, Telekom ide Fico sprivatizovať bez súťaže.
Netransparentné
Pôvodne sa vláda tvárila, že privatizácia Telekomu má byť ukážkovým prípadom transparentnosti. Rozbehla totiž predaj akcií cez bratislavskú a londýnsku burzu.
Fond národného majetku už mal aj objednávky od investorov, za podiel v Telekome sme mali zinkasovať asi 750 miliónov eur.
Smer sa nakoniec rozhodol inak. Iba päť dní predtým, ako mali akcie vstúpiť na burzu, celý proces vláda zastavila.
Rozhodnutie vysvetľuje tak, že sa ozval investor, ktorý ponúkol za akcie viac peňazí.
Minister financií a hospodárstva Peter Kažimír (Smer-SD) v stredu potvrdil, že táto ponuka prišla od Deutsche Telekomu. Jej výšku nespresnil.
Medzi manažérmi tunajších telekomunikačných firiem kolujú informácie, že ide asi o 900 miliónov až 1 miliardu eur. „Ponuka je zásadne vyššia oproti cene, akú vygenerovala burza,“ tvrdí Kažimír.
Riešili len burzu
Je pravda, že Nemci ponúkajú viac peňazí, ako by sme zarobili na burze, ale nevieme, či je to viac, ako by vzišlo zo súťaže. Žiadny tender totiž neprebehol, hoci Smer to sľuboval.
Vláda totiž naštartovala privatizáciu Telekomu v akomsi duálnom režime – popri príprave predaja akcií cez burzu sa mal hľadať aj kupec na celý balík akcií.
V skutočnosti sa vláda venovala len burze. Nie je známe, že by zároveň cez súťaž hľadala kupca na celý balík akcií.