TEXT: Adam Valček
P odnikateľ Juraj Široký viedol v 90. rokoch slovenskú vetvu Harvardských investičných fondov, ktoré zakladal Viktor Kožený.
Išlo o privatizačné fondy, ktoré za kupóny od ľudí získavali podiely v československých podnikoch.
Spolu so spolupracovníkom Borisom Vostrým sľubovali ľuďom „istotu desaťnásobku“, teda desaťnásobnú návratnosť tisíc korún, koľko stála kupónová knižka.
Namiesto sľúbených peňazí investičné fondy rozkradli.
V roku 1995 išlo napríklad o obchody s akciami českého telekomunikačného operátora SPT Telecom. Kožený svojím podpisom odsúhlasil, aby Harvardský rastový investičný fond kúpil 320-tisíc akcií operátora za 866,7 milióna korún od cyperskej firmy Zenko Trading.
Za schránku podpisoval obchod „Koženého spolupracovník Juraj Široký“, píše sa v rozhodnutí Vrchného súdu v Prahe.
O sedem dní neskôr Kožený predal akcie naspäť na Cyprus – opäť firme Zenko Trading, ktorú zastupoval Široký, ale cena bola len 708,4 milióna korún.
Rozsudok ukazuje aj na Širokého
Široký sa podľa rozsudku, ktorým boli Kožený a Vostrý odsúdení za podvody, podieľal na šiestich nevýhodných obchodoch.
Kožený a Široký ich uskutočnením nim vyviedli zo šiestich harvardských fondov dohromady 252,7 milióna korún, ktoré skončili v Zenko Trading.
V tom čase vlastnili túto cyperskú firmu ďalšie dve schránky – Maninteser Co. a Prontoservus.
To sú firmy, ktoré donedávna spoluvlastnili podnikateľské impérium, na ktoré má vplyv Juraj Široký vrátane stavebnej firmy Váhostav-SK.
Ako reaguje Široký na to, ako Vrchný súd v Prahe opisuje jeho účasť na tunelovaní harvardských fondov? „Pán Široký o tomto rozsudku nemá vedomosť,“ povedala jeho hovorkyňa Michaela Kováčik Grendelová.
V roku 2006 povedal pre Hospodárske noviny, že akcie, ktoré Zenko Trading predával naspäť harvardským fondom, neboli zámerne znehodnotené. „Nie, nie, nie. Vrátili sa tie isté,“ vyhlásil Široký.
Kožený a Vostrý boli za tunelovanie harvardských fondov odsúdení v Česku. Širokého vyšetrovala slovenská polícia, no bez výsledku.
Vlani, po ôsmich rokoch vyšetrovania, polícia rozhodla, že nevýhodné prevody, ktoré Široký podpisoval, neboli zločinom.
Zastavenie vyšetrovania potvrdil podľa týždenníka Trend špeciálny prokurátor Jaroslav Palkovič. Rovnaký názor mal aj jeho nariadený - generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
„Nezistil dôvody na zrušenie namietaných uznesení vyšetrovateľa a prokurátora,“ povedala Čižnárova hovorkyňa Andrea Predajňová.
Naďalej perú špinavé peniaze
Likvidátor harvardských fondov Zdeněk Častorál, ktorý obhajuje záujmy 242-tisíc poškodených akcionárov a snaží sa prinavrátiť vyvedený majetok do spoločnosti, považuje stopnutie vyšetrovania Širokého za predčasné.