Rozsudok, ktorým český súd uznal Viktora Koženého a Borisa Vostrého za vinných z tunelovania Harvardských investičných fondov, podrobne opisuje, ako sa na tunelovaní podieľal Juraj Široký. Napriek tomu Široký nebol za tieto zločiny súdený. Prečo?
„Prečo bola poňatá obžaloba práve takto, nedokážem povedať. Je to otázka pre štátneho zástupcu (prokurátora, pozn. red.). Pravdepodobne Juraja Širokého neobžalovali v Česku, pretože je občanom Slovenska. Ale je fakt, že pán Široký sa podľa policajného vyšetrovania podieľal na trestnej činnosti vyvádzania majetku z harvardských fondov prostredníctvom cyperskej spoločnosti Zenko Trading.“
Je možné povedať, koľko Široký mohol získať prostredníctvom tunelovania harvardských fondov?
„Aký podiel naňho pripadá v rámci organizovanej skupiny, to povedať neviem. Z rozsudku proti Vostrému a Koženému sa však dá určiť, akú škodu pán Široký spôsobil. Dohromady ide o takmer 253 miliónov vtedajších českých korún. Toto nie je konečná suma.“
Ako Široký so spolupracovníkmi tunelovali harvardské fondy?
„My sme to nazvali ‚harvardské drancovacie kolečka‘, v rámci ktorých sa prevádzali obrovské objemy cenných papierov na cyperské schránkové spoločnosti, následne sa prevádzali späť do Česka za zníženú cenu a takto sa to opakovalo. Harvardské spoločnosti a ich akcionári strácali, Kožený, Vostrý, ale zrejme aj pán Široký, získavali výhody. Asi si nikto nemyslí, že to robili zadarmo.“
Takto vytunelovali harvardské spoločnosti a peniaze dostali na účty schránkových firiem. Ale aby z nich mali úžitok, museli tieto špinavé peniaze legalizovať, preprať ich. Ako to robili?
„Pozor, legalizácia týchto peňazí ešte nebola ukončená, naďalej prebieha. Treba si totiž uvedomiť, že cyperské spoločnosti pod kontrolou pánov Koženého a Vostrého peniaze ďalej prevádzali. Časť z nich bola prevedená do Karibiku, na Slovensko išlo dohromady asi 50 miliónov dolárov do Druhej strategickej (materský holding stavebnej firmy Váhostav, pozn. red.). Skupina okolo pánov Koženého a Vostrého teda s nelegálne získanými prostriedkami naďalej hospodári a snažia sa ich zlegalizovať, oprať. Na Slovensku napríklad tak, že za ne nakupovali cenné papiere iných firiem.“
Hovoríte, že pranie peňazí ešte nebolo ukončené. Teda aj v týchto chvíľach odsúdení Kožený a Vostrý hospodária s ukradnutými peniazmi?