BRATISLAVA. Talianska spoločnosť Enel pred vyše týždňom dostala záväzné ponuky na kúpu svojho predávaného 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Aký bude postoj vlády pri predaji podielu, zatiaľ nie je jasné.
"Zainteresované strany komplexne rokujú o problematike a nastavujú jednotlivé parametre v rámci celého procesu,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Úrad vlády. Štát v elektrárňach vlastní 34-percentný podiel.
Premiér Robert Fico v apríli po stretnutí so šéfom talianskeho Enelu Francescom Staracem uviedol, že štát sa bude zaujímať minimálne o odkúpenie 17-percentného podielu, tak aby získal v elektrárňach majoritu spolu s manažérskou kontrolou. V hre však môže byť aj kúpa celého 66-percentného podielu štátom. Úrad vlády túto možnosť ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.
"Hneď, ako budú dohodnuté všetky detaily, predstavíme konkrétne kroky verejnosti i médiám. Viac bude tiež známe po návšteve predsedu vlády v Ríme,“ dodal úrad vlády, ktorý nateraz nevedel spresniť, kedy predseda vlády Robert Fico pôjde do Talianska rokovať s najvyššími predstaviteľmi Enelu. Podľa ostatných vyjadrení premiéra by sa malo stretnutie uskutočniť niekedy v júni.
Úrad vlády podľa portálu vEnergetike.sk neodpovedal na otázku, či pred návštevou predsedu vlády v Taliansku bude o predaji elektrární rokovať ešte vládny kabinet, ktorý by mu na základe analýzy dal odporúčanie.
Premiér začiatkom apríla vyhlásil, že "v krátkom čase musí minister hospodárstva v spolupráci s ministrom financií predložiť vláde návrh, či sa bude Slovensko uchádzať a za akých podmienok o opätovné odkúpenie sprivatizovaných 66 percent akcií, alebo iného podielu s cieľom získať strategický podnik pod kontrolu štátu“.
Okrem štátu sa oficiálne o predávaný podiel Slovenských elektrární zaujímajú dvaja investori. Ide o spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, a firmu Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group.