Washington 13. januára (TASR) - Hrozí, že sa zostrí spor medzi USA a EÚ o obchod s geneticky upravenými organizmami. Americká vláda zvažuje podanie žaloby Svetovej obchodnej organizácii (WTO) proti EÚ za to, že vyhlásila moratórium na dovoz geneticky upravených potravín. Informoval o tom obchodný splnomocnenec USA Robert Zoellick. EÚ od roku 1998 nevydala nijaký súhlas na dovoz geneticky upravených potravín. Americkí pestovatelia kukurice tým prichádzajú ročne asi o 300 miliónov USD.
Zoellick povedal, že postoj Európanov "je jednoznačne v rozpore s predpismi WTO". Osobitne znepokojujúci je prístup EÚ k rozvojovým krajinám. Svoju rozvojovú pomoc spája EÚ s ich záväzkom, že za prostriedky, ktoré dostanú od spoločenstva, nebudú nakupovať potraviny z geneticky upravených plodín. Súčasne nesmú kupovať nijaké geneticky upravené rastliny a pestovať ich. S prihliadnutím na hlad v rozličných častiach sveta je podľa amerického splnomocnenca taký prístup "nemorálny". Podľa neho musí Amerika zamedziť, aby sa takéto "nevedecké myšlienky" ďalej šírili v Európe.
USA sú najväčším producentom geneticky upravených plodín na svete. Ich genetici venujú hlavnú pozornosť kukurici, bavlne a sóji.
Americká vláda bude vo svojej žalobe uvádzať, že zákaz dovozu geneticky upravených plodín do EÚ vyvoláva u obyvateľov neodôvodený strach, ktorý nekorešponduje s výsledkami výskumu. Tým sa stáva, že vo svete dochádza k diskriminácii amerických poľnohospodárskych produktov v neúnosnom rozsahu.
Komisia EÚ pokladá americké argumenty za neodôvodnené. EÚ nenúti rozvojové krajiny k nijakým rozhodnutiam ohľadne geneticky upravených plodín. Tie sú plne v ich právomoci. Moratórium na dovoz potravín z geneticky získaných surovín sa vzťahuje na 12 plodín a údajne sa v polovici tohto roka sa jeho platnosť skončí. "Ak však žaloba príde," povedal komisár EÚ pre obchod Pascal Lamy, "budeme bojovať a verím, že zvíťazíme".
Informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
(1 USD = 39,469 SKK)
* jns zll