Bratislava 13. januára (TASR) - Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku na 65 rokov nesúvisí so zámerom reformovať dôchodkový systém, ale vyplýva zo starnutia populácie a je celosvetovým trendom.
Súčasný dôchodkový systém sa nemôže podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR vyrovnať s negatívnym demografickým vývojom, keď pracuje menej ľudí na stále sa zvyšujúci počet poberateľov dôchodkov. Demografický vývoj by tak v priebehu niekoľkých desiatok rokov viedol ku kolapsu súčasného dôchodkového systému, ktorý by sa dal zachrániť len dramatickým zvýšením veku odchodu do dôchodku až na hranicu 70 až 75 rokov. "Zároveň by dochádzalo k prudkému znižovaniu výšky dôchodkov a zvyšovaniu odvodového zaťaženia občanov," uvádza sa vo vyhlásení MPSVR, ktoré TASR poskytol hovorca ministerstva Martin Danko.
Cieľom reformy dôchodkového systému je naopak vytvorenie predpokladu na to, aby vek odchodu do dôchodku nebol rozhodujúcim faktorom. Koncepcia reformy dôchodkového systému v SR predpokladá postupné zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, ktoré sa dotkne predovšetkým tých, ktorí neprejdú do nového systému. "Toto zvyšovanie však nebude mať rozhodujúci vplyv na občanov, ktorí sa rozhodnú sporiť si na osobný účet," vysvetľuje ďalej M. Danko. Hlavným kritériom odchodu do dôchodku by v zreformovanom dôchodkovom systéme mala byť minimálna výška prostriedkov na osobnom účte občana.