BRATISLAVA. Na výzvu mesta Bratislavy sa k začiatku mája prihlásilo päť investorov, ktorí by chceli spolu so samosprávou obstarať náhradné nájomné byty pre ľudí z reštituovaných a privatizovaných domov.
Hlavné mesto ich je povinné zabezpečiť približne 580 a to do roku 2016.
Povinnosť urobiť tak určujú zákony z roku 2011 (postupom času sa však upravovali podmienky). Na obstaranie takého bývania dáva štát dotáciu, je účelovo viazaná a možno ju získať len v určitej výške pri predpísaných druhoch bytov.
Určený je počet izieb jednotlivých náhrad i štandard vybavenosti, ktorý zabezpečí okamžitú užívateľnosť bytov po uzatvorení nájomných zmlúv.
Obyvatelia reštituovaných a privatizovaných domov v minulosti nedostali tak ako ostatní nájomníci zo zákona šancu odkúpiť si svoje byty za nižšie ceny, ako trhové.
Ak si mesto zákonnú povinnosť nesplní, od januára 2017 bude týmto ľuďom priplácať na bývanie. Uhradiť zo zákona bude musieť rozdiel medzi novo vyrubeným trhovým nájomným a dovtedy fungujúcim regulovaným nájomným.
Doteraz riešenie problému zásadne nenapredovalo. Teraz samospráva chytá druhý dych a pokúša sa stihnúť termíny alebo iniciovať odkladanú zmenu legislatívy. Vhod by prišiel nielen posun termínu, no aj zvýšenie dotácie na štvorcový meter náhradného bývania, prípadne, ako píše združenie Právo na bývanie, možnosť finančnej náhrady.
"Samospráva priebežne rokuje s potenciálnymi partnermi, pričom sa obrátila aj na Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja v rámci nájdenia spoločného riešenia," informuje hovorkyňa Ivana Skokanová.
"Hlavné mesto inventarizuje vlastné bytové aj nebytové priestory, ktoré by mohli byť vhodné na prestavbu. Na spoluprácu tiež oslovilo mesto nielen bankové inštitúcie a stavebné firmy, ale aj Bratislavský samosprávny kraj či mestské časti Bratislavy. S vhodnými formami riešenia sa samospráva obrátila aj na Vládu SR. Mesto tak stále aktívne hľadá partnerov, ktorí by mali záujem o spoluprácu s mestom v tomto smere," vymenováva hovorkyňa súčasné aktivity.
Mesto zatiaľ rozhodlo o najvhodnejších formách obstarania bytov. Do úvahy podľa hovorkyne prichádza kúpa bytov z rozostavaných projektov na pozemku investora. Ďalej výstavba bytov hlavným mestom na jeho vlastných pozemkoch, niekoľko možných je už vytipovaných z predchádzajúcich období.
Možnosťou je aj kúpa prebytočných objektov od štátnych organizácií a ich prestavba na byty, kúpa rozostavaných bytov, ktoré by dokončilo mesto.
Najdrahšie, hoci najrýchlejšie riešenie by bolo nakúpiť skolaudované byty z bežnej ponuky na realitnom trhu. Samospráva zatiaľ takúto možnosť nezamietla.