BRATISLAVA. Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané kategórie potravín na 10 percent, ktoré predstavila vládna strana Smer-SD ako súčasť druhého sociálneho balíčka, môže pozitívne ovplyvniť správanie spotrebiteľov.
Uviedla to v stanovisku Potravinárska komora Slovenska (PKS) s tým, že kľúčová bude dohoda s obchodnými reťazcami. "Vítam rozhodnutie strany Smer-SD predložiť návrh na zníženie sadzby vybraných kategórií potravín na úroveň 10 percent," konštatoval prezident PKS Daniel Poturnay.
Podľa prezidenta komory z krátkodobého hľadiska bude mať opatrenie negatívny dopad na štátny rozpočet. "Som presvedčený, že v dlhodobom horizonte sa prejaví na príjmoch štátu pozitívne," dodal Poturnay.
PKS dlhodobo upozorňuje na skutočnosť, že Slovensko má jednu z najvyšších DPH na potraviny v rámci celej EÚ. Slovenskí výrobcovia potravín sú tak pri zohľadnení ďalších vysokých vstupných nákladoch so svojimi produktmi na pultoch obchodov v konkurenčnej nevýhode.
Potravinári vnímajú rozhodnutie aj ako prvý krok na pomoc domácim potravinárom a, ak to vývoj štátneho rozpočtu umožní, očakávajú rozšírenie zníženej sadzby DPH aj na ďalšie kategórie potravín.
Z hľadiska monitorovania dodržiavania záväzku premietnuť zníženie DPH do koncových cien považuje PKS za vhodné zveriť túto kontrolnú činnosť existujúcej Cenovej rade zriadenej pri Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Komunikácia vlády s obchodnými reťazcami by sa však nemala podľa PKS obmedziť iba na tému zníženia DPH. Jedným z najväčších problémov slovenských potravinárov je pokračujúci prepad podielu slovenských potravín na pultoch obchodov až na úroveň 40 percent.
Podiel slovenských potravín na trhu kontinuálne klesá aj podľa štatistických údajov Eurostatu, podľa ktorých sú na úrovni 40,4 percenta. PKS preto očakáva, že vláda bude na domácich potravinárov myslieť dlhodobo a prijaté opatrenia budú pre odvetvie potravinárskeho priemyslu strategické a v záujme jeho udržateľnosti na podnikateľskej scéne.