Reklamovať nízke preplatky alebo nedoplatky môžete. No musíte mať argumenty.
BRATISLAVA. Do konca mája musí správca poslať vyúčtovanie nákladov za byt. Napriek miernej zime a sľubovaným preplatkom to tak nemusí byť. Ak sa vám vyúčtovanie nepozdáva, máte pocit, že ste mali mať preplatok, môžete ho reklamovať.
Bez nájdenia chyby v ročnom vyúčtovaní nákladov za byt správca vašu reklamáciu neuzná. Bez vecných argumentov neuspejete ani s podnetmi na inšpekcii.
Viac sa dočítate: Pri reklamácii vyúčtovania začnite u správcu
Zrejme sa budete musieť pozrieť aj do zmluvy so správcom a pohľadať, čo vlastníci schválili v dome na rozúčtovanie niektorých položiek. Legislatíva totiž v niektorých oblastiach necháva priestor na rozhodnutia vlastníkov.
Čo nesmie chýbať
Vyúčtovanie nie je nič iné ako výpočet vášho podielu na nákladoch celého domu a tento sa porovnáva s vaším kontom, ktoré ste si počas vlaňajška vytvorili mesačnými preddavkami, hovorí Alexander Gubric zo správcovskej spoločnosti AG Expert. Tieto údaje preto nesmú vo vyúčtovaní chýbať.
Prázdny byt
Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov hovorí, že neužívanie bytu nie je dôvod na neplatenie.
Správcovia vyúčtovávajú aspoň jednu osobu.
Taktiež nesmú chýbať základné údaje o vašom byte (plocha bytu, pivnice, balkóna, lodžie, prípadne terasy), počet osôb, ktoré v ňom žijú a spotreba médií za váš byt. A ešte samostatný dokument, ktorý podrobne informuje o nákladoch na vykurovanie.
Vo vyúčtovaní by ste mali nájsť aj celkovú sumu poplatkov za správu. Ak hocičo z tohto chýba alebo je nesprávne, máte dôvod hneď reklamovať.
Matematická detektívka
Spôsob rozpočítania niektorých položiek sa môže líšiť podľa toho, čo schválili vlastníci alebo je dohodnuté v zmluve so správcom. Príkladom môže byť poplatok za výťah, upratovanie alebo osvetlenie spoločných priestorov.
Niekde sa vyrátava podľa plochy bytu, inde podľa osobomesiacov, teda počtu ľudí, ktorí boli v byte nahlásení.
Správcovia tento údaj počas roka zvyčajne preverujú. Vlastník je povinný nahlasovať počet osôb, ktoré užívajú byt súvisle najmenej počas dvoch mesiacov. Nezáleží, či majú v byte trvalý pobyt.
Ako sa čo vyráta
Pozrite si postupy pri rozpočítaní niektorých nákladov.
Studená voda
Tam, kde sú merače, tak sa platba počíta podľa nameranej spotreby. Inak podľa počtu osôb. Cez koeficient sa zohľadňuje nesúlad pri odpočte údajov z fakturačného meradla na päte domu a z bytových meračov. „Za primeraný sa považuje koeficient do 1,2, ak je vyšší, môže ísť o únik vody, no aj o neoprávnený odber vody či poruchy vodomerov,“ hovorí Alexander Gubric z AG Expert.
Fond opráv a údržby
Zo zákona sa platí podľa spoluvlastníckych podielov. Podiel zahŕňa aj štvrtinu plochy balkóna či lodžie.
Dažďová voda
Zohľadňuje sa plocha bytu.
Osvetlenie spoločných priestorov
Náklady správca rozpočíta podľa nahláseného počtu osôb alebo aj rovnakým dielom na všetky byty.
Teplo na ohrev vody
To už je zložitejšie. Náklady sa delia na základnú (10 percent z nákladov na dom) a na spotrebnú zložku. Základná zložka sa účtuje rovnakým dielom na každý byt, spotrebná podľa merača. Výpočet sa upravuje koeficientom ako pri studenej vode.
Teplo – kúrenie
Spravidla najväčšia a najkomplikovanejšia položka sa delí na základnú a spotrebnú zložku. Základná sa rozpočíta podľa plochy bytu, spotrebná podľa pomerových rozdeľovačov alebo meračov. Pomer medzi nimi sa odporúča 60 ku 40. Ak to v dome odhlasovali, niektoré byty v nezateplených domoch sú ešte zvýhodňované cez koeficienty (napríklad na prízemí).
Podrobnejšie možno niektoré postupy nájsť na webe Slovenskej energetickej a inovačnej agentúry.
(ht)