BRATISLAVA. Štát sa opäť chystá zmeniť príspevok na bývanie. Dnes je súčasťou príspevkov prideľovaných v hmotnej núdzi.
Ministerstvo dopravy a výstavby sa nádeja, že by mohol byť opäť samostatným príspevkom.
Úloha pripraviť novú právnu úpravu príspevku na bývanie, a to vyčlenením tohto príspevku z pomoci v hmotnej núdzi, vyplýva z novoprijatej Koncepcie štátnej bytovej politiky do roku 2020, píše Ľubomír Nebeský z ministerstva dopravy a výstavby.
Gestorom menovaného opatrenia je Ministerstvo práce, sociálnej vecí s rodiny SR. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja vystupuje v pozícii spolupracujúceho subjektu v nadväznosti na svoje kompetencie v oblasti bytovej politiky, dodáva.
Aj podľa príjmu
Dôvodom zmeny je potreba väčšej adresnosti.
Alebo ako zložitejšie píše ministerstvo dopravy a výstavby: Úloha vychádza z predstavy príspevku na bývanie ako dôležitého nástroja sociálnych opatrení štátu na udržateľnosť bývania domácností.
Súčasná právna úprava príspevku toto však neumožňuje. Respektíve to umožňuje len veľmi malej skupine domácností, nakoľko príspevok na bývanie je momentálne ako jeden z parciálnych súčastí dávky v hmotnej núdzi, vysvetľuje dôvody ministerstvo.
Cieľom je zmeniť legislatívu tak, aby bolo možné stanovovať podmienky pre získanie príspevku v závislosti od veľkosti domácnosti, formy bývania, úhrad bezprostredne súvisiacich s bývaním, ako aj od príjmovej situácie domácnosti.
Ako to je dnes
Príspevok na bývanie sa v súčasnosti nevypočítavá. Zákon o pomoci v hmotnej núdzi stanovuje sumy príspevku na bývanie, a to 55,80 eura pre domácnosť s jedným členom a 89,20 eura pre domácnosť s viacerými členmi.
Vypočítava sa suma pomoci v hmotnej núdzi, ktorá sa určí ako rozdiel medzi úhrnom súm dávka v hmotnej núdzi, ochranný príspevok, aktivačného príspevku, príspevok na bývanie, príspevok na nezaopatrené dieťa atď. a úhrnom súm príjmu, opisuje hovorca ministra práce a sociálnych vecí Michal Stuška.
Ako bude príspevok zmenený a kedy sa tak udeje je zatiaľ podľa neho predčasné hovoriť.
Kedysi to už fungovalo adresnejšie
Príspevok na bývanie bol zavedený na Slovensku samostatným zákonom z roku 1999. S vyplácaním sa začalo v roku 2000.
Podľa Jaroslavy Zapletalovej z Inštitútu bývania, ktorá stála pri jeho vzniku, pôvodne išlo o moderný príspevok, ktorý pomáhal ľuďom adresne (napríklad podľa príjmu a spôsobu bývania) zvládať potrebné náklady na bývanie.
O tri roky neskôr však vtedajšia vláda presadila zrušenie samostatného zákona a príspevok na bývanie sa dostal medzi dávky vyplácané v prípade hmotnej núdze.
V rokoch 2012 a 2014 sa právna úprava oríspevku opäť zmenila a rozšíril sa okruh ľudí, ktorí ho mohli v rámci hmotnej núdze získať napríklad o tých, ktorí boli umiestnení v zariadeniach sociálnej starostlivosti a podobne.
V prvom štvrťroku 2015 príspevok na bývanie dostávalo v priemere 66 810 domácností.