BRATISLAVA. Sťažnosti novín a televízii rieši Ústavný súd často, ale dosiaľ išlo len o prípady, keď sa médiá bránili proti pokutám alebo vysokému odškodneniu.
Teraz sa bude Ústavný súd prvý raz v histórii zaoberať prípadom, keď ministri a premiér cielene neodpovedajú na otázky novinárov a porušujú tak právo na informácie.
Ústavnú sťažnosť na vládu Slovenskej republiky podala spoločnosť N Press, ktorá je vydavateľom Denníka N. Vláda sa totiž začiatkom mája dohodla, že nebude odpovedať na otázky tohto periodika.
Úrad vlády to vysvetlil tak, že denník „dlhodobo tendenčne informuje o práci kabinetu“.
Akokoľvek to dopadne, bude to prelom
Premiér Robert Fico už v minulosti odmietal odpovedať na otázky reportérov, postupuje tak aj v prípade SME. Ostatní členovia vlády však zvyknú odpovedať. To sa teraz nedeje.
Sťažnosť novín tak môže byť významným medzníkom pre slovenskú žurnalistiku a právo na informácie novinárov.
Tlačový zákon upravuje povinnosť ministerstiev, úradov či štátnych podnikov poskytovať novinárom informácie „na pravdivé, včasné a všestranné informovanie verejnosti“.
Zatiaľ však nik nepovedal, aké sú bližšie pravidlá takéhoto poskytovania informácií. Zákon nerieši, čo môžu novinári urobiť, keď ich úradníci ignorujú.
Od Ústavného súdu sa preto očakáva, že povie, ako presne má fungovať komunikácia medzi novinármi a úradníkmi.
Aj v prípade odmietnutia sťažnosti Denníka N musí súd vysvetliť, prečo ju odmieta. Sudcovia môžu napríklad napísať, že noviny majú žalovať jednotlivé mlčiace ministerstvá na nižších súdoch a až keď tam neuspejú, smú sa obrátiť na Ústavný súd.
Takéto rozhodnutie by umožnilo úradníkom naďalej torpédovať komunikáciu s novinármi, keďže rozhodovanie súdov o tom, či ministerstvo porušilo zákon, keď ignorovalo otázky konkrétneho média, by trvalo roky.
Trestné stíhanie?
Bývalý ústavný sudca a advokát Ján Drgonec pre RTVS hovorí, že rozhodnutie Ústavného súdu v prípade denníka bude prelomové.