BRATISLAVA. Nový zákon o správcoch bytových domov, ktorý minulý týždeň schválila vláda, má ambíciu skvalitniť správu bytov na Slovensku.
Združenie správcov a užívateľov nehnuteľností (ZSaUN) to víta, upozorňuje však na zvýšené náklady pre správcov a rozdielne podmienky pre jednotlivé druhy správy.
Povinné odborné skúšky
Ministerstvo výstavby zavádza minimálne požiadavky odbornosti pre výkon činnosti správcov, ktorí budú musieť absolvovať vzdelávanie a povinné odborné skúšky.
Zároveň bude viesť verejne dostupný zoznam správcov. V súčasnosti je správa bytových domov voľnou živnosťou, po novom by sa mala viazať na zápis v tomto registri. Pri opakovanom porušení povinností bude možné správcu zo zoznamu vyčiarknuť.
Požiadavku odbornej spôsobilosti, verejný zoznam správcov i dohľad nad ich výkonom považuje združenie za prínos. "Má to však aj vplyv na finančné zaťaženie menších správcovských spoločností pri riešení odbornej spôsobilosti cez akreditované vzdelávanie, na povinnú administratívnu činnosť v kancelárii, jej zriadenie a podobne," uviedla pre TASR odborná konzultantka ZSaUN Zdenka Jurčáková.
Terčom kritiky
Správu bytových domov, teda ich prevádzku a údržbu, v súčasnosti upravuje zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.
Zabezpečujú si ju buď sami majitelia prostredníctvom spoločenstva vlastníkov bytov, alebo cez profesionálneho správcu.
Pôvodný zámer predpokladal spojenie zákona o správcoch so zákonom o vlastníctve bytov, čím by sa podľa Jurčákovej vytvorili rovnocenné podmienky správy v každom bytovom dome.
V platnosti však naďalej zostáva aj existujúca právna norma. Združenie sa domnieva, že rozdielne podmienky pri správe domu samosprávou a profesijnou správcovskou spoločnosťou budú v praxi terčom najväčšej kritiky.
"Zákon to v prijatom znení nerieši z dôvodu, že spoločenstvo vlastníkov bytov je registrované len na správu domu, nemá majetok a nevytvára zisk, kým profesijné správcovské spoločnosti sú zakladané ako eseročky alebo akciové spoločnosti za účelom dosiahnutia zisku, vlastnia majetok a podnikajú. Hoci obidve formy správy domu riešia správu bytového fondu a služby spojené s bývaním," vysvetlila Jurčáková.
Prax teda podľa nej ukáže, či štát touto legislatívnou úpravou urobil krok vpred k odbornej správe bytových domov.