Ak nebude konať starosta, príde na rad posilnená stavebná inšpekcia. Tá podľa ministerstva môže prizvať štátnu políciu.
Do konca júna 2019 budú mať majitelia súčasných alebo v krátkom čase postavených čiernych stavieb možnosť požiadať o ich dodatočné zlegalizovanie.
Ešte v roku 2024 to bude možné spraviť na podnet stavebného úradu a do troch rokov od schválenia územného plánu obce tam, kde sa nachádzajú osady.
Potom by už podľa vízie vlády a ministerstva dopravy a výstavby u nás nemali vo väčšom meradle čierne stavby existovať.
Smeruje k tomu nový stavebný zákon, ktorý je pripravený na schválenie do parlamentu.
Dodatočné povolenia sa budú vybavovať podľa pravidiel súčasného zákona (napríklad s možnými nižšími pokutami, no stavebné podmienky bude treba tak či tak dodržať).
Nové stavby, ktoré stavebníci postavia po účinnosti nového zákona, už budú mať tvrdší režim, ktorý tento zákon zavádza. Čo bude nepovolené či bez stavebného súhlasu, sa má búrať – inštitút dodatočného stavebného povolenia má byť od leta budúceho roka minulosťou.
Čiastočne špeciálny režim majú mať stavby, ktoré ich majitelia užívajú 20 rokov. Podľa generálneho riaditeľa sekcie výstavby ministerstva dopravy a výstavby Tibora Németha úrady im odpustia chýbajúce kolaudačné rozhodnutie. Stavebné povolenie budú musieť mať, ak im to zákon predpisuje.
Úrad doplní inšpekcia
Za vyhľadávanie čiernych stavieb má byť zodpovedný stavebný úrad – teda obec. Ak nebude konať a čierne stavby nebude legalizovať majiteľ, iniciatívu preberie posilnená stavebná inšpekcia.
„Nový stavebný zákon okrem iného detailne nastavuje mechanizmus toho, kto je zodpovedný za odstránenie čiernej stavby a aj to, ako od stavebníka vymôcť peniaze na ich odstránenie. Ďalším plusom nového stavebného zákona je zakotvenie povinnosti jednotlivých úradov konať,“ vymenováva ministerstvo dopravy a výstavby, ktoré jeho znenie pripravilo.
Búrací boom?
Ak stavebník na nariadenie úradov čiernu stavbu nezbúra, spraví to za neho, avšak na náklady stavebníka cez najatú firmu inšpekcia.
Možno predpokladať, že takéto firmy začnú vznikať, mieni Németh. Či bude lacnejšie najať svoju firmu, alebo si počkať až na tú od inšpekcie, uvidí sa podľa výšky zábezpeky, ktorú bude musieť stavebník zložiť ako predbežné náklady na odstránenie. Ak stavebník nebude mať na vysoké pokuty, bude mu hroziť exekúcia.
Ako to má byť, keď schvália nový zákon
Najdôležitejšie pripravované zmeny, ktoré majú odradiť či potrestať stavebníkov pri stavaní načierno.
1. Prísnejšie i dvojnásobné pokuty
Návrh stavebného zákona zavádza spodné hranice za priestupky a správne delikty. Napríklad pre fyzickú osobu, ktorá stavia jednoduchú alebo drobnú stavbu bez ohlásenia, bude pokuta sto eur. Na druhej strane, ak bude stavať podnikateľ bez povolenia, môže dostať pokutu od 5000 do 30 000 eur. Za opakované porušenie zákona majú byť dvojnásobné pokuty. Pokutovať sa bude nielen stavebník, ale aj zhotoviteľ stavby, stavbyvedúci a stavebný dozor.
2. Priebeh konania stavebného úradu o nepovolenej stavbe
Konanie začne stavebný úrad na vlastný podnet bezodkladne. V rozhodnutí okrem iného určí primeranú lehotu na odstránenie stavby i výšku zábezpeky ako predbežné náklady potrebné na odstránenie stavby.
Rozhodnutie o odstránení nepovolenej stavby doručia účastníkom do vlastných rúk (ak poštu nepreberú, bude sa postupovať podľa zákona ako pri fiktívnom prebratí) a zároveň ho zverejnia na úradnej tabuli obce a na webe. Úrad uloží pokutu.
Stavebník bude povinný bezodkladne stavbu odstrániť na vlastné náklady.
3. Keď bude stavba pokračovať
Ak zhotoviteľ stavby, ktorý aj po právoplatnosti rozhodnutia o zastavení stavebných prác bude pokračovať v stavbe, stavebný úrad mu zakáže prístup na stavbu, môže dať na jeho náklady stavbu uzatvoriť, uzamknúť a strážiť strážnou službou uložené stavebné výrobky. Môže tiež zadržať a uschovať alebo uskladniť stavebné mechanizmy zo staveniska a môže dať podnet živnostenskému úradu na odňatie oprávnenia zhotoviteľa na živnostenské podnikanie.
4. Až do exekúcie a pod hrozbou trestného činu
Ak stavebník v určenej lehote neodstráni nepovolenú stavbu alebo jej časť, stavebný úrad podá návrh na uskutočnenie výkonu rozhodnutia stavebnému inšpektorátu – to znamená, že sa môže začať exekúcia. Tiež podá oznámenie orgánom činným v trestnom konaní.
Za trestný čin neoprávneného uskutočňovania stavby a za marenie výkonu rozhodnutia hrozí odňatie slobody na dva až päť rokov (nevzťahuje sa na jednoduché a drobné stavby – šopy, altány a podobne).
(ht)