Základom ochrany pred vonkajšími podmienkami je dobrá izolácia a kvalitné okná. Ak sa však do nich letné slnko oprie plnou silou, lepšie ako chladiť, bude tieniť.
Keď slnko páli, ľudia v budovách majú v zásade dve možnosti – tieniť alebo chladiť. Z hľadiska úspor na energiách a tiež zdravia je výhodnejšia prvá možnosť.
Dobré tienenie sa postará o 7 až 10stupňový rozdiel teplôt interiéru a exteriéru, hovoria dodávatelia špecializovaných výrobkov.
Zásada je tieniť zvonka
Prvou zásadou je tieniť zvonka. Ak sa už napríklad okno v interiéri zohrialo, vnútorné žalúzie nebudú efektívne, hovorí Ľubica Šimkovicová z Inštitútu pre energeticky pasívne domy.
Vonkajšie tienenie odráža slnečné lúče a UV žiarenie, ktoré inak prejde cez okennú tabuľu, vysvetľuje Andrea Kúdelová z firmy K-system, ktorá sa zaoberá tieniacou technikou.
Ak teda slnečné lúče prejdú cez okennú tabuľu, nepomôžu ani žalúzie, iba odvetranie alebo klimatizácia.
„Odvetrať teplo z interiéru, keď je vonku teplota vyše 30 stupňov, je prakticky nemožné,“ dodáva Kúdelová.
Čo s tým
Výrobkov na trhu a možností, ako zatieniť zvonka okná či presklené dvere, je viac.
Okrem vonkajších žalúzií s možnosťou naklápania lamiel a teda regulácie svetla si možno pomôcť vonkajšími roletami (nevýhodou je, že chýba práve regulácia cez lamely) alebo fasádnymi markízami. Použité látky markíz odrážajú slnečné žiarenie. Podobný materiál môžu obsahovať aj sieťky na hmyz. Takéto sieťky potom dokážu odraziť až 64 percent slnečných lúčov ešte pred okennou tabuľou.
Na tienenie terás a balkónov sú vhodné terasové markízy.
Tie patria k finančne najnáročnejším alternatívam vonkajšieho tienenia obytných priestorov.
Prvý nápor nesie strecha
Prvou líniou, ktorá bráni slnku pri prehrievaní domov, je strešná krytina. V USA sa na strechách využíva strešný náter z bielej farby, ktorá pohlcuje len 30 percent dopadajúceho slnečného žiarenia. To je oproti tmavým farbám oveľa nižšia hodnota.
Súčasnú strešnú krytinu si však vďaka špeciálnym náterom môžete vybrať aj v módnych tmavých farbách.
Na krytinu sa nanáša špeciálna reflexná úprava, ktorá odráža infračervené žiarenie a v porovnaní so štandardnými krytinami je teplota na spodnej strane škridly nižšia až o 10 °C, vysvetľuje Branislav Audy zo spoločnosti Bramac.
Na trhu sú navyše „strešné balíčky“, ktoré spolu dokážu spomaliť prestup tepla až o štvrtinu.
Percento tepla, ktoré prepustí strešná krytina, totiž ďalej zredukuje vysoko reflexná fólia a ďalšia izolácia. Všetky vrstvy izolujú aj v zime a kvalitné materiály dom chránia z opačnej strany proti úniku tepla.
(ht)