žitosť produktivity a sociálne partnerstvo". Ako TASR informovala vedúca tlačového a informačného oddelenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jana Burdová, na otvorení sa zúčastnil aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Delegácie Európskej komisie v SR Walter Rochel.
Zvyšovanie produktivity práce, zdôraznil vo svojom úvodnom vystúpení P. Magvaši, je na prospech občanov, pretože je zárukou ich lepšej životnej úrovne. Na Slovensku podľa jeho slov tento ukazovateľ vzrástol, nie však na základe zvýšenia produkcie, ale na úkor zamestnanosti. Nezanedbateľné sú tiež rozdiely medzi regiónmi, kedy Prešovský kraj dosahuje 68 % priemeru SR, zatiaľ čo Bratislavský kraj až 212 %, čo má ďalekosiahle dôsledky na celkovú výkonnosť ekonomiky. Za kľúčový pre zvýšenie produktivity a konkurencieschopnosti považuje minister rozvoj ľudských zdrojov, najmä vzťahy v rámci vzdelávacej sústavy, pripravenosť elitných manažérov, silnú motiváciu ľudí k sebarealizácii a vzťahy medzi sociálnymi partnermi.
Závislosť konkurencieschopnosti od ľudských zdrojov a na národnej úrovni od kvality vzdelávacieho systému s klesajúcim dôrazom na znižovanie nákladov vyzdvihol aj J. P. Laviec. V súvislosti s otváraním sa ekonomiky a integračným procesom sa podľa jeho slov otázky konkurencieschopnosti a produktivity pre Slovensko stávajú základnou úlohou. Uviedol tiež, že je potrebné je hľadať možnosti zúženia existujúcich medzier v produktivite práce medzi krajinami Európskej únie a strednej Európy.