Treba počkať, kým Únia prijme pravidlá na odhaľovanie skutočných majiteľov firiem, tvrdili autori zákona. Tieto pravidlá tu už sú, no slovenský zákon sa zatiaľ nemení.
BRATISLAVA. Keď vlani prepukla kauza nákupu predraženého CT prístroja piešťanskou nemocnicou, kde bola dodávateľom firma s majiteľmi na Belize, vládny Smer sľúbil zákon, ktorým odhalí pravých vlastníkov schránkových firiem.
Pol roka po protestoch je takmer isté, že Smer tento sľub nedodrží. Poslanci budú na schôdzi, ktorá sa začína dnes, schvaľovať zákon, ktorý sa síce pokúsi odhaliť ozajstných vlastníkov firiem, ale iba pri verejnom obstarávaní.
Pôvodne Smer sľuboval odhalenie všetkých schránok napojených na verejné zdroje.
Čakali na eurosmernicu
Ak zákon prejde v navrhovanej podobe, od septembra má fungovať internetový register konečných užívateľov výhod, ktorý bude spravovať Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).
Odhaliť svojich skutočných majiteľov tam majú všetci záujemcovia, ktorí chcú súťažiť o verejné zákazky. Keď to neurobia, nesmú dostať žiadne zákazky.
Smer sa však v sľube zaviazal, že schránky odhalí aj pri „nakladaní so štátnymi aktívami, majetkom štátu a majetkom samosprávy“.
ÚVO, ktorý „protischránkový“ zákon pripravil, odkrývanie majiteľov poisťovní, privatizérov alebo prijímateľov dotácií riešiť nechcel.
Čakal na prijatie európskej smernice o boji proti praniu špinavých peňazí, ktorá prikazuje vytvorenie registra konečných užívateľov výhod, teda skutočných majiteľov všetkých firiem v Únii.
Úrad sa obával, že by sme prijali zákon, ktorý by sme neskôr museli pre európsku smernicu meniť. Medzičasom – 20. mája 2015 – však Európsky parlament túto smernicu schválil.
Smernica vyžaduje, aby každý členský štát Únie uzákonil centrálny register skutočných vlastníkov firiem. Táto databáza bude pravdepodobne súčasťou fungujúceho obchodného registra.
Slúžiť bude najmä polícii, bankám či tajným službám, no pri odôvodnenej žiadosti a za poplatok sa doň dostanú aj novinári či aktivisti.
Dvojročný termín
Na to, aby sme takýto register vytvorili, máme dva roky, no podľa partnera advokátskej kancelárie TaylorWessing Andreja Leontieva nám nič nebráni, aby sme to urobili aj hneď, keď už je smernica schválená.