Ministri financií eurozóny dnes v Luxembursku rokujú s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom o gréckom dlhu. Pozrite si dnešné najdôležitejšie správy.
Správu aktualizujeme
1.Tsipras nepovolí znížiť dôchodky
Grécky premiér Alexis Tsipras v komentári pre štvrtkové vydanie nemeckého denníka Der Tagesspiegel opäť dôrazne odmietol požiadavku veriteľov na znižovanie dôchodkov.
Tvrdenia, že nemeckí daňoví poplatníci platia Grékom mzdy a dôchodky, označil za "mýtus" a dodal, že Gréci, napriek všeobecne rozšírenému názoru, pracujú dlhšie ako Nemci.
2.Výnosy gréckych dlhopisov vzrástli
Nervozita týkajúca sa narastajúcej neistoty okolo gréckej dlhovej krízy ešte viac znížila dôveru v grécke dlhopisy.
Výnosy 10-ročných gréckych dlhopisov dnes na sekundárnom trhu vzrástli až na 13,171 % z 12,993 % v stredu (17. 6.). Nálada pred dnešným stretnutím ministrov financií eurozóny, ktoré je považované za poslednú šancu na dohodu v spore o riešenie gréckej dlhovej krízy, kolíše medzi sklamaním a fatalizmom.
Očakávania, že grécka vláda sa predsa len dohodne s veriteľmi, sú relatívne nízke.
3.ECB Grécku nepomôže
Šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann vyhlásil, že ak rozhovory Atén s veriteľmi zlyhajú, Európska centrálna banka nemôže Grécku poskytnúť finančnú pomoc.
"Úlohou ECB nie je financovať štáty, v skutočnosti je to zakázané,“ povedal Weidmann. "Ak rokovania zlyhajú na politickej úrovni, ECB bude musieť vyvodiť nevyhnutné závery. Je na politikoch, vládach a parlamentoch, aby rozhodli o tom, či financovať Grécko," dodal.
4.Grécka burza padá
Aténska burza pokračuje v prepade, klesla na trojročné minimum. Dôvodom je grécka dlhová kríza a spory s medzinárodnými veriteľmi ohľadom jej riešenia.
5.Merkelová veri, že sa dohodnú
Nemecká kancelárka Angela Merkelová prejavila vieru, že Grécko sa ešte stále môže dohodnúť s veriteľmi. Podľa nej však musí dodržať svoje záväzky, ktoré sa týkajú reforiem hospodárstva.
6.Fed sa bojí globálneho otrasu
Podľa šéfky americkej centrálnej banky Fed Janet Yellenovej môže mať zlyhanie rokovaní medzi Gréckom a jeho veriteľmi ďalekosiahle dôsledky, čo neskôr zasiahne aj európsku ekonomiku či svetové finančné trhy.
Yellenová dúfa, že Atény a veritelia nájdu cestu k spolupráci. Aj napriek tomuto vyhláseniu kancelárka neponúka Grécku žiadne ústupky.
Pripomenula, že Európa prejavila voči Grécku v uplynulých piatich rokoch bezprecedentnú solidaritu. Základný princíp stále platí: pomoc výmenou za reformy, vyhlásila.
7.Atény s primárnym prebytkom rozpočtu
Grécko dosiahlo za prvých päť mesiacov tohto roka primárny prebytok rozpočtu centrálnej vlády vo výške 1,51 miliardy eur. Údaje dnes zverejnilo grécky rezort financií.
Daňové príjmy dosiahli hodnotu niečo vyše 17 miliárd eur, cieľom však bola hranica niečo vyše 18 miliárd eur.
8.Grécko má blízko k bankrotu
Lotyšský minister financií Janis Reirs považuje pravdepodobnosť bankrotu Grécka a odchodu krajiny z eurozóny za "veľmi veľkú". V rozhovore pre tamojšiu televíziu povedal, že by sa musel stať "zázrak", aby členské štáty eurozóny súhlasili s návrhmi Atén.
9.Menový fond: Odklad splátky nie je možný
Ak Grécko neuhradí menovému fondu splátku, poruší podmienky úverovej zmluvy.
"Neexistuje doba odkladu alebo posunutia splátky o dva mesiace, ako je to možné vidieť pri iných pôžičkách," povedala šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová dnes pred zasadnutím ministrov financií eurozóny v Luxembursku.
Dodala, že reforma dôchodkového systému v Grécku je rozhodujúcou podmienkou pre uzavretie dohody s Aténami, ktoré to vedia.
10.Kažimír: Myslím si, že dnes sa nič závažné neudeje
Slovenský minister financií Peter Kažimír sa vyjadril k Grécku pred rokovaním v Luxemburgu: "Na stole nemáme žiadnu dohodu. Je jasný plán, ktorý bol pomenovaný inštitúciami začiatkom tohto mesiaca, a toto je pre nás základ pre rokovanie.
Stratili sme veľa času, viete, že to nie je našou vinou. Som presvedčený, že grécka vláda sa celé mesiace sústreďovala na procesné otázky a stratili veľa času. Máme pár dní, aby sme dosiahli nejakú dohodu.
Myslím si, že dnes sa nič závažné neudeje a budeme sa opäť musieť stretnúť, zároveň si myslím, že máme povinnosť rozprávať sa do poslednej chvíle, ale zároveň otvorene poviem, že otázku technického predĺženia považujem za nie veľmi čestnú. To nie je riešenie. Mali by sme to vyriešiť v rámcoch, na ktorých sme sa dohodli.
Myslím si, že každému v Európe by malo záležať na tom, aby žil v krajine, v ktorej sa oplatí žiť - kde sa tvoria pracovné miesta, kde ľudia chcú zakladať rodiny a rodiť deti. Chceme sa mať lepšie, veríme eurozóne, veríme integrovanej Európe, vždy je aj to v stávke, ale netreba byť dogmatický.
Opakujem, my sme vždy boli a sme pripravení pomôcť každej krajine, mnohokrát sa to oplatilo, som presvedčený, že netreba plakať nad tým, čo sa udialo v minulých rokoch, máme za sebou výborné príklady, ako je Španielsko, Portugalsko, Írsko.
To sú dôkazy v reálnom čase, že to boli správne kroky a čo sa týka Grécka, tu treba vždy odlišovať medzi Grékmi a momentálnou gréckou vládou.
Treba sa opýtať, ako je možné za šesť mesiacov nadobudnúť toľko nepriaznivcov a možno aj stratiť celé úsilie, lebo Gréci (hovorím o gréckom národe) zaplatili za posledné dva roky veľa za to, aby sa dostali z obrovských ekonomických problémov. No treba sa pozrieť aj na to, kam sa za posledných šesť mesiacov dostali."