BRUSEL. Grécky bankrot sa nateraz nekoná. Gréci predložili deväťstranový návrh s konkrétnymi reformami. Očakáva sa, že dohoda by mohla vzniknúť do stredy večera.
Politici sú pripravení aj na krízový režim. „Hlavy štátov a premiéri sú ochotní rokovať aj v sobotu a nedeľu, aby dosiahli dohodu a aby tento problém nezostal visieť vo vzduchu,“ povedal na tlačovej besede po skončení rokovania v Bruseli Róbert Fico.
Len 9-stranová reforma
Gréci návrh doručili len deväť hodín pred začiatkom včerajšieho summitu. Príslušné inštitúcie tak neboli schopné do rokovania pripraviť odborné stanoviská, hoci zo strany Grécka bol pokus o to, aby sa na schôdzi viedla debata o obsahu návrhu.
Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker po skončení summitu uviedol, že návrhy, ktoré grécka vláda v pondelok predložila na posúdenie - hoci prišli s určitým oneskorením -, sú významným krokom pre splnenie očakávaní troch hlavných veriteľov zapojených do záchranného procesu gréckych štátnych financií.
"Verím, že euroskupina v stredu dodá výsledky, ktoré potom vo štvrtok budú predložené Európskej rade. Som presvedčený, že to nie je len náš zámer dokončiť rozhodovací proces v priebehu tohto týždňa - dokončíme proces ešte tento týždeň," vyjadril nádej predseda exekutívy EÚ.
Grécko ustupuje a má šancu. Bankrot však môže prísť kedykoľvekČítajte
Na čo sa majú Gréci sústrediť
Až 75-percent gréckych výdavkov sú výdavky verejného charakteru. „Hovoríme o mzdách, sociálnych transferoch a dôchodkoch. Viaceré krajiny správne poukazovali na to, že sa treba sústrediť práve na tento balík. Od Grécka sa očakáva, že pristúpi predovšetkým k štrukturálnym reformám,“ doplnil Fico.
Naďalej sa odporúča Grécku, aby viac pozornosti venovalo škrtaniu výdavkov a nie príjmom. Viaceré krajiny sa jasne vyjadrili, že nebudú súhlasiť so žiadnymi manévrami pokiaľ pôjde o grécky dlh.
Fico: Reformy prinesú Grékom problémy
Fico dodal, že grécka vláda je pod obrovským tlakom a je zrejmé, že sa Tsipras mimoriadne snaží vsadiť na vnútropolitickú situáciu v Grécku.
„Dosiahnuť dohodu bude znamenať veľké reformy, ktoré nebudú v žiadnom prípade pozitívne. Pozitívne budú len z hľadiska finančných ukazovateľov, ale z hľadiska života v Grécku určite pozitívne vnímané nebudú. Ak k dohode dôjde, tak gréckeho premiéra čakajú ťažké vnútropolitické časy, ale to je jeho problém,“ zakončil slovenský premiér svoju tlačovku v Bruseli.
Autor: Z Bruselu píše Annamária Ondrejková