Grécko zostáva v eurozóne, povedal francúzsky minister financií Michel Sapin.
BRUSEL. Ministri financií eurozóny nepredĺžili v sobotu záchranný program pre Grécko. Oficiálne to potvrdil predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.
Ako šéf Euroskupiny po skončení mimoriadnej schôdzky uviedol, platnosť záchranného programu pre Grécko "vyprší v utorok v noci". To znamená 30. júna tak, ako sa pôvodne plánovalo.
Grécky minister financií Janis Varufakis následne zasadnutie opustil a 18 ministri pokračovali neformálnou schôdzkou, v rámci ktorej diskutovali o tom, ako naďalej udržať stabilitu spoločnej meny.
Dohoda na poslednú chvíľu? Varoufakis nevylučuje, že Atény sa s veriteľmi na poslednú chvíľu dohodnú na riešení, ktoré odvráti štátny bankrot a odchod krajiny z eurozóny.
"V týchto kľúčových okamihoch grécka vláda bojuje o to, aby dohoda na poslednú chvíľu prišla do utorka," povedal Varoufakis novinárom v Bruseli.
Odmietavý postoj ministrov financií krajín eurozóny k žiadosti Grécka o predĺženie úverovej dohody označil za vážny úder proti základom spoločnej meny.
"Tento odmietavý postoj určite poškodí dôveryhodnosť Euroskupiny ako demokratického spoločenstva partnerských členských štátov. A veľmi sa obávam, že táto škoda bude trvalá," konštatoval Varoufakis.
Prečítajte si tiež:
O čom majú Gréci hlasovať a koľko musia teraz zaplatiť? (otázky & odpovede)
Grécko zostáva v eurozóne, tvrdí Paríž Krach rozhovorov neznamená, že krajina prestáva byť členom eurozóny. Uviedol to v sobotu francúzsky minister financií Michel Sapin. Ako dodal, Paríž je okamžite pripravený na nové rokovania s Gréckom.
"Toto nie je odchod Grécka z eurozóny," povedal novinárom Sapin po stretnutí ministrov financií. "Osemnásť krajín bez Grécka sa jasne vyjadrilo, že Grécko je v eurozóne a má zostať v eurozóne bez ohľadu na momentálne ťažkosti," dodal minister.
Francúzsko je podľa neho "pripravené obnoviť rokovania s Gréckom kedykoľvek" a hľadať riešenia, ktoré prinesú Grécku stabilitu.
Looks like 2nd #eurogroup meeting w/out #Greece may be breaking up. Aides to @MichelSapin say he's about to brief.
— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) June 27, 2015 Reakcia na referendum Euroskupina svojím rozhodnutím reagovala na nečakané oznámenie gréckeho premiéra, že vláda sa rozhodla vyhlásiť referendum o najnovších návrhoch veriteľov v súvislosti s reformami, ktoré má Grécko zrealizovať.
Referendum sa má podľa plánov gréckej vlády uskutočniť 5. júla, Atény však majú čas len do 30. júna, aby pristúpili na požiadavky veriteľov a získali tak zvyšnú sumu zo záchranného balíka, ktorej hodnota je 7,2 miliardy eur.
Ak by sa tak stalo, budú mať dostatok financií aj na splatenie dlhu Medzinárodnému menovému fondu (MMF), ktorému majú splátku za takmer 1,6 miliardy eur uhradiť tiež najneskôr 30. júna.
Grécky minister financií pritom prišiel na mimoriadnu schôdzku do Bruselu, na ktorej mal pôvodne oznámiť, či Grécko súhlasí s návrhmi veriteľov, žiadať o predĺženie programu o jeden mesiac.
Cieľom bolo získať čas na konanie a spracovanie výsledkov referenda a ako dodal, splnenie požiadaviek obyvateľov, keďže vláda sa zaviazala, že sa bude výsledkom referenda riadiť.
Historic moment here in Brussels. The 19 member eurogroup has now effectively become 18 members, w/o Greece pic.twitter.com/XpZBMXIvXT
— Ed Conway (@EdConwaySky) 27. Červen 2015 Klamstvo je klamstvo Referendum ako vhodný nástroj pre grécku vládu nie je nový nápad, prichádza však neskoro. "Referendum je zaujímavý nápad, ale príliš neskoro. Nie je to otázka, ktorá prišla prvýkrát na program dňa," povedal slovenský minister financií Peter Kažimír.
Pripomenul, že nemecký minister financií Wolfgang Schäuble už viackrát vláde z Atén navrhoval, že je to férový nástroj ako do neľahkého politického rozhodovania zapojiť aj voličov, teraz je to ale príliš neskoro.
Šéf slovenského rezortu financií upozornil, že vo vzťahoch medzi veriteľmi a Gréckom existuje nejaký právny rámec a ak záchranný finančný program nebude predĺžený, tak sám od seba skončí v utorok 30. júna.
"Mám pocit, že sa opäť vraciame k politike. Celé štyri mesiace sa sústreďujeme akoby len na to, ako splniť volebné ciele Syrizy," konštatoval Kažimír. S kritickým odkazom na ľavicovú grécku vládu dodal, že "ak niekto sľúbi nebo na zemi a nie je schopný to splniť, nemôže vinu hádzať na druhých".
"Pravda je pravda, klamstvo je klamstvo," povedal záverom Kažimír.
Prečítajte si tiež:
Skončí Tsipras alebo Grécko? Možné výsledky gréckeho referenda
V Aténach nebolo badať žiadnu paniku Väčšina bánk bola v Grécku, ako obyčajne v sobotu, zatvorená a v uliciach Atén nebolo badať žiadnu paniku, konštatovala agentúra Reuters. Vláda oznámila, že nemá v pláne zaviesť kontrolu kapitálu, aby obmedzila výber hotovosti.
Polícia však posilnila ochranu v blízkosti bankomatov. Po prejave premiéra Tsiprasa, v ktorom oznámil zámer vypísať referendum o "ponižujúcom návrhu" Euroskupiny sa totiž pred niektorými bankomatmi vytvárali rady čakajúcich klientov bánk.
Rady sa vytvárali aj v niektorých aténskych supermarketoch, keďže ľudia sa snažia nakúpiť si zásoby.
Reuters konštatuje, že Aténčania síce majú teraz starosti, ale badať u nich aj náznaky vzdoru a takmer úľavu po rokoch neúprosných úsporných opatrení a zdanlivo nekonečných rokovaniach s veriteľmi.
Myšlienka usporiadať referendum má u ľudí podporu, uviedol Reuters. "Myslím, že referendum je nevyhnutné - v tom zmysle, aby sme Európanom vyslali správu, že Gréci nie sú zotročení, už nie sme pod okupáciu," povedal pre Reuters 49-ročný Aténčan Ílias Papachadzis.
Vypísanie referenda by mal ešte v sobotu potvrdiť aj grécky parlament. Ak by Gréci v hlasovaní úsporné opatrenia nadiktované veriteľmi odmietli, znamenalo by to pre Atény zrejme bankrot a následný odchod z eurozóny.