Prečítajte si môžné scenáre, ktoré Grécko čakajú v najbližších dňoch.
1.Kontrola kapitálu
Európska centrálna banka (ECB) v nedeľu podľa BBC vraj zvažovala, že zastaví núdzovú likviditu pre grécke banky. Ide o pôžičky, ktoré im poskytuje, aby mali z čoho vyplácať vklady a požičiavať peniaze.
ECB nakoniec rozhodla, že peniaze bude naďalej požičiavať, ale nie viac ako doteraz.
Gréckym bankám tak môže dochádzať hotovosť na vyplácanie vkladov a vláda bude nútená zaviesť kapitálové kontroly.
V praxi by tak určila, koľko peňazí si smú Gréci vybrať zo svojich účtov. Obmedziť by sa mohli aj prevody peňazí do zahraničia.
Namiesto kontroly kapitálu sa grécka vláda rozhodla pre tvrdšie riešenie: v nedeľu večer rozhodla, že v pondelok a pravdepodobne celý tento týždeň budú zatvorené všetky grécke banky.

2.Platobná neschopnosť
V utorok majú Gréci vrátiť 1,5 miliardy eur MMF, ibaže na to nebudú mať peniaze.
„V tom momente by mali ratingové agentúry znížiť hodnotenie Grécka na stupeň D, teda bankrot,“ hovorí ekonómka Markéta Šichtařová.
Znamenalo by to, že ECB by nemala brať do zálohy grécke dlhopisy a mala by zastaviť poskytovanie núdzovej likvidity gréckym bankám, ale na obídení tohto pravidla sa môžu dohodnúť európski lídri.
V Grécku by sa v tejto situácií stále platilo eurom. Ak by tamojšia vláda ustúpila Európskej komisii, ECB a MMF, a začala plniť reformy, mohla by sa dohodnúť na novom úverovom programe.
Prečítajte si tiež:
Krach Grécka: Kedy vypnú bankomaty a platobné terminály? (rozhovor)
3.Vystúpenie z eurozóny
Ak sa do nedele 5. júla Gréci nedohodnú na reformách a následne ich v referende v ten istý deň odmietnu, najpravdepodobnejším východiskom bude vystúpenie Grécka z eurozóny.
ECB by po takomto plebiscite asi prestala poskytovať gréckym bankám peniaze na vyplácanie vkladov. Vláda by teda musela zaviesť pôvodnú grécku menu drachmu alebo „grécke eurá“.
Je pravdepodobné, že v Grécku sa v takom prípade bude môcť stále platiť eurami, iba sa ceny budú prepočítavať podľa iného kurzu.
Vylúčená nie je ani možnosť, že v prechodnom období budú turisti platiť cudzími menami, americkými dolármi, britskými librami či švajčiarskymi frankmi.
