SME

„Áno“ eurozóne, kričal 22-tisícový dav v Aténach (utorok)

Gréci do polnoci nezaplatia dlhy MMF, pridajú sa medzi neplatičov ako Zimbabwe, Sudán či Somálsko.

Na hlavnom aténskom námestí Syntagma v utorok večer protestujú desaťtisíce ľudí, tentokrát "za" reformy a "za" zotrvanie Grécka v eurozóne. "Nai" v preklade znamená "áno".Na hlavnom aténskom námestí Syntagma v utorok večer protestujú desaťtisíce ľudí, tentokrát "za" reformy a "za" zotrvanie Grécka v eurozóne. "Nai" v preklade znamená "áno". (Zdroj: SITA/AP)

Minútu po minúte sme ukončili o 21:03. Čo sa stalo v utorok:

Grécko v utorok požiadalo o nový dvojročný záchranný program z trvalého eurovalu, chce odpísať časť dlhov voči dočasnému eurovalu – tratilo by aj Slovensko. O žiadosti rokovala v utorok podvečer euroskupina, teda ministri financií štátov platiacich eurom. Odmietli okamžité poskytnutie úveru, žiadosť o nový program bude podliehať bežnej procedúre. Nemecko je proti ďalším pôžičkám. Aktuálny záchranný program, ktorý Grécko čerpá z dočasného eurovalu, vypršal v utorok o 24.00. Grécko z neho ďalšie peniaze nedostane. Grécko má v utorok do 24.00 splatiť dlhy za viac ako 1,5 miliardy eur. Už oficiálne priznalo, že ich nesplatí. Ratingové agentúry to v stredu môžu vyhodnotiť ako bankrot. Na aténskom námestí Syntagma sa v utorok večer stretli prívrženci eurozóny a eura, vyzývali vládu, aby súhlasila s reformami, dohodla sa s medzinárodnými veriteľmi a odvrátila tak bankrot krajiny. V utorok ráno sa objavili špekulácie, že Atény pripravujú zavedenie drachmy. Vláda to poprela.

SkryťVypnúť reklamu

20:49 - Na hlavnom aténskom námestí Syntagma je odhadom 22-tisíc ľudí, ktorí protestujú za zotrvanie Grécka v eurozóne, dohodu s veriteľmi a ponechanie si eura ako meny. V pondelok večer na rovnakom mieste protestovali Gréci proti úsporným opatreniam a za odchod krajiny z eurozóny.

Braving the rain for 2hours, pro-euro/deal crowds take cover under umbrellas outside Parliament #greece #GReferendum pic.twitter.com/48X9z1LDc2

— Nathalie (@savaricas) 30. Červen 2015 20:38 - Podľa informácií Guardian fínsky minister financií Alex Stubb po mimoriadnej telekonferencii lídrov euroskupiny informoval, že záchranný program pre Grécko nebude rozšírený. O novej žiadosti gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorou žiada veriteľov o nový záchranný úver z trvalého eurovalu, sa bude rozhodovať podľa predpísaných pravidiel. Zároveň Financial Times informoval, že v stredu sa bude konať ďalšia telekonferencia ministrov financií.

SkryťVypnúť reklamu

Am told #Greece authorities want to send revised policy proposals. Hence need for tomorrow's #eurogroup.

— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) June 30, 2015 19:32 - Šéf Európskej komisie Jean-Claude Jucker novinárom vo francúzštine naznačil, že dnes môže dôjsť k dohode.

RT @tarapalmeri: #juncker said in french there will be an agreement-but "you journalists" it won't go along with what you wrote tday.#greece

— Vladimir Vano (@vladimirvano) June 30, 2015 19:29 - Keďže veritelia nedajú Grécku ďalšie peniaze, krajina do polnoci nesplatí dlhy za viac ako 1,5 miliardy eur. Stane sa tak prvou vyspelou ekonomikou v histórii, ktorá načas nezaplatila Medzinárodnému menovému fondu, zaradí sa medzi neplatičov ako Zimbabwe, Sudán či Somálsko. Či to znamená bankrot krajiny, rozhodnú v najbližších dňoch ratingové agentúry a finančné trhy.

SkryťVypnúť reklamu

19:19 - Ministri financií eurozóny počas dnešnej mimoriadnej telekonferencie v žiadnom prípade neuvoľnia peniaze pre Grécko, aby mohlo do polnoci splatiť Medzinárodnému menového fondu dlh vo výške takmer 1,6 miliardy eur. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje z menovej únie.

Jeden zo zdrojov na otázku Reuters, či ministri, ktorí v reakcii na novú žiadosť Grécka o predĺženie záchranného programu zvolali na 19. hodinu SELČ telekonferenciu, môžu schváliť uvoľnenie sumy zo záchranného programu, ktorá Grécku postačí na uhradenie júnovej splátky MMF, zdroj odpovedal - "V žiadnom prípade".

19:02 - Tisíce ľudí sa schádzajú v Aténach. Odmietajú vystúpiť z eurozóny.

Thousand's on a protest rally for Europe in Athens. They don't want to leave #euro #greece #GreeceCrisis @wiwo pic.twitter.com/mA84fuJGsi

SkryťVypnúť reklamu

— FlorianWillershausen (@willershausen) June 30, 2015 18:52 - Merkelová podľa agentúry Reuters odmieta akékoľvek diskusie o záchrannom programe, kým nebude grécke referendum. "Berlín nebude rokovať o treťom záchrannom programe až do nedeľného referenda," potvrdila nemecká kancelárka.

18:48 - Zábava na sociálnych sieťach pokračuje (v esemeske sa píše: "Svoju faktúru od Medzinárodného menového fondu si môžete pozrieť a zaplatiť na www.IMF.com/myimf. Sumu 1,6 miliárd eur je splatná 30. júna.")

@yanisvaroufakis Receives Reminder Text From The #IMF. Oops. #Grexit #Greecepic.twitter.com/IgjrLUccoV

— Anton Theunynck (@AgentOrange79) June 30, 2015 18:23 - Markéta Šichtařová, riaditeľka spoločnosti Next Finance, píše, že investori sú aj napriek dnešným udalostiam menej nervózni než včera.

SkryťVypnúť reklamu

"V priebehu pondelka totiž akcie v eurozóne zaznamenali najväčší jednodňový prepad od roka 2011. Index Euro STOXX 50 poklesol o 4,2%. Dnes tento index klesá „len“ o zanedbateľných 0,2%. Úvod týždňa tak ponúkol obraz, ktorý by sme mali vidieť i v nasledujúcich dňoch. Menšie prepady akciových trhov sa budú striedať s väčšími. I na trhu so slovenskými štátnymi dlhopismi dnes bolo poznať, že investori zo situácie okolo Grécka nie sú múdri a vyčkávajú. Zatiaľ čo pri časti slovenských dlhopisov vidíme mierny rast ich výnosov, pri zvyšnej časti dlhopisov výnosy zľahka klesajú."

Podľa nej sa však po niekoľkých týždňoch situácia na akciových trhoch stabilizuje.

"I keď nechceme podceňovať grécke problémy, grécka ekonomika stále tvorí iba 2% HDP eurozóny. To nie je taká zásadná veľkosť, aby grécka téma sama osebe odštartovala nami očakávané spľasnutie akciových bublín. Je však takmer isté, že načas zneistí európskych investorov. Razantnejší prepad akciových trhov podľa nášho hlavného scenára nastane neskôr (v priebehu roka až roka a pol)."

SkryťVypnúť reklamu

17:59 - Simpsonovci & grécka kríza.

:) pic.twitter.com/ACeOA8ddAh

— Darina Vymětalíková (@darina_vymetali) June 29, 2015 17:58 - Pokiaľ by sa aj politicky predrokoval nový úver pre Grécko z trvalého eurovalu, jeho schvaľovanie by bolo zdĺhavé. Viaceré štáty eurozóny, medzi nimi aj Nemecko, totiž musia takýto úver schváliť v parlamente. Dá sa očakávať, že iné by si zas túto právomoc (schváliť úver v parlamente) vyhradili na rokovaní euroskupiny.

17:35 - Financial Times informuje, že výška tretej pomoci, ktorú Gréci žiadajú, je na úrovni 29,1 miliárd eur.

According to @atsipras letter to #ESM, #Greece is seeking €29.1bn as part of new 3rd bailout.

— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) June 30, 2015 17:15 - Podľa Zmluvy o Európskom stabilizačnom mechanizme musí Grécko v žiadosti spresniť, o aký nástroj finančnej pomoci má záujem a na aký účel. Grécky premiér Alexis Tsipras v žiadosti, ktorú zverejnila BBC, píše, že chcú získať dvojročný úver.

SkryťVypnúť reklamu

„Tento úver bude použitý výhradne na splatenie dlhových cenných papierov,“ píše Tsipras. Z novej pôžičky chcú Gréci splácať svoje dlhopisy, ktoré držia zahraniční investori, ale aj štátne pokladničné poukážky, ktoré nakúpili grécke banky.

Atény by tak splatením týchto poukážok dokázali zvýšiť likviditu tamojších bánk. Iba v júli musí grécka vláda splatiť pokladničné poukážky za približne tri miliardy eur. Tsipras tiež napísal, že dlh voči dočasnému eurovalu, z ktorého už Grécko finančnú pomoc čerpá, by sa mal reštrukturalizovať, teda čiastočne odpísať.

Za úvery, ktoré má Grécko z dočasného eurovalu, ručí aj Slovensko – v prípade odpísania dlhov by sme tak tratili aj my.

Zmluva o Európskom stabilizačnom mechanizme v 13. článku zmieňuje, čo má formálne nasledovať: vedenie stabilizačného mechanizmu má vyzvať Európsku komisiu a Európsku centrálnu banku, aby povedali a) aké veľké sú riziká pre eurozónu, pokiaľ Grécko nedostane ďalší úver a zbankrotuje, b) či je verejný dlh Grécka udržateľný a c) posúdili, koľko peňazí bude Grécko potrebovať.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadosťou o pomoc z trvalého eurovalu by sa pritom Grécko nemalo vyhnúť tvrdým úsporným opatreniam, ktoré už mesiace žiadajú medzinárodní veritelia. V Zmluve o Európskom stabilizačnom mechanizme sa totiž píše, že pomoc z neho „podlieha prísnej podmienenosti“.

„Táto podmienenosť môže siahať od programov makroekonomickej úpravy až po nepretržité rešpektovanie vopred stanovených podmienok poskytnutia podpory,“ píše sa v 12. článku zmluvy. Inak povedané, pokiaľ lídri Únie nanútia Grécku reformy, musia ich Atény plniť, inak peniaze z trvalého eurovalu nesmú dostať.

17:13 - "Merkelová hovorí nie tretiemu záchrannému programu pre Grécko," píše editor z The Guardian.

#greece merkel says nein to tsipras 3rd bailout call, you'll have to fry on yr referendum first

SkryťVypnúť reklamu

— Ian Traynor (@traynorbrussels) June 30, 2015 16:49 - Na internete sa objavil list, ktorý adresoval grécky premiér Alexis Tsipras euroskupine. Ide o žiadosť o záchranný program z trvalého eurovalu. Informovala o tom BBC.

16:33 - O 19.00 hod. sa uskutoční konferenčný hovor euroskupiny. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem informoval, že predmetom hovoru bude žiadosť Grécka, ktorá bola Bruselu doručená dnes popoludní. O hovore informoval Reuters.

Eurogroup conference call this evening at 1900 CEST on #Greece

— Robert-Jan Bartunek (@RJBReuters) June 30, 2015 16:11 - Napriek žiadosti o nový záchranný program z trvalého eurovalu grécka vláda bude pokračovať tiež v rokovaniach v snahe dosiahnuť "uskutočniteľnú dohodu" s eurozónou o riešení gréckej krízy.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra DPA s odvolaním sa na noviny Kathimerini priniesla informáciu, že grécka vláda pripravuje vlastný návrh na dohodu s veriteľmi v poslednej chvíli.

Ponuka má údajne podobu listu, ktorý je adresovaný predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi, predsedovi Euroskupiny (neformálneho združenia ministrov financií eurozóny) Jeroenovi Dijsselbloemovi a Klausovi Regling, šéfovi dočasného záchranného fondu EFSF.

16:08 - Podľa agentúry Reuters by mal mať nový záchranný program dva roky a mal by počítať s reštrukturalizáciou dlhov Grécka, teda s odpísaním časti dlhov.

16:05 - Atény: "Od začiatku sme tvrdili, že referendum nie je koniec, ale pokračovanie rokovaní o lepších podmienkach pre Grékov. Grécka vláda bude hľadať do poslednej chvíle spôsob, ako zostať s eurom." (Guardian)

SkryťVypnúť reklamu

15:42 - Grécko podľa agentúry Bloomberg požiadalo o úplne nový záchranný program, teraz z Európskeho stabilizačného mechanizmu, takzvaného trvalého eurovalu. Cezeň sa požičiavali peniaze aj Cypru alebo Španielsku. Aktuálny záchranný program, ktorý vyprší dnes o 24.00, čerpá Grécko z Európskeho nástroja finančnej stability, takzvaného eurovalu 1.

DEVELOPING: Greece asks for 2-year bailout program from ESM: PM's office says http://t.co/6axQWicpVj

— Bloomberg Business (@business) June 30, 2015 15:35 - Ako "naštrbené" vníma vzťahy medzi gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom a predstaviteľmi EÚ belgický premiér Charles Michel. Šéf belgickej diplomacie Didier Reynders upozornil, že nie je možné len tak odpustiť Grékom sedem miliárd eur.

SkryťVypnúť reklamu

Belgický liberálny premiér v pondelok večer v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTBF uviedol, že nie je proti Grécku a Grékom. Dodal, že "Grécko má svoje miesto v Európe a v eurozóne", aj keď nemožno poprieť, že v posledných dňoch narástla nedôvera medzi inštitúciami EÚ a vládou v Aténach.

Mnister zahraničných vecí Belgicka Didier Reynders vyjadril nádej, že grécky premiér zostane dôveryhodným partnerom pre Európanov, jeho dôveryhodnosť však závisí od podpory gréckeho parlamentu a od rozhodnutia voličov v referende.

15:26 - Zbierka na záchranu Grécka na webe komunitného financovania Indiegogo.com pokračuje. Hoci sa od rána vyzbieraná suma takmer zdesaťnásobila (v tomto momente dosahuje takmer 130-tisíc eur), portál informuje, že cieľ (v hodnote 1,6 miliardy eur) sa zatiaľ plní na nula percent.

SkryťVypnúť reklamu

15:24 - Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes schladila nádeje na dohodu s Gréckom v poslednej chvíli, pár hodín pred vypršaním platnosti súčasného záchranného programu. Vyhlásila totiž, že nie je informovaná o žiadnej novej ponuke, ktorú vraj Grécku poslal v pondelok 29. júna predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

"Dnes večer presne o polnoci stredoeurópskeho času program vyprší. A ja si nie som vedomá žiadnych reálnych indikácií niečoho iného," povedala Merkelová na tlačovej konferencii.

15:11 - Niektorí Gréci sa krízou nenechajú rušiť. Snímka: TASR/AP, Petros Giannakouris)

14:39 - Nemecký minister financií Wolfgang Schaeuble tvrdí, že Gréci by mali v eurozóne zostať, aj keby úsporné opatrenia v referende odmietli. "Európska centrálna banka urobí všetko, čo je potrebné pre ochranu eura." Informoval o tom Bloomberg.

SkryťVypnúť reklamu

14:38 - Varufakis tvrdí, že grécke banky majú dostatočnú likviditu, aby mohli fungovať v čase pred nedeľňajším referendom o požiadavkách medzinárodných veriteľov. Priznal však, že kapitálové kontroly zavedené počas víkendu komplikujú život gréckym firmám.

14:35 - Podľa gréckeho ministra financií Janisa Varufakisa grécka vláda odmieta vyjednávať o svojom členstve v eurozóne. Atény nevylučujú, že sa v celej veci obrátia na Súdny dvor Európskej únie. "Využijeme všetky právne možnosti," zopakoval Varufakis pre britský denní Telegraph.

"Radíme sa a určite zvážime žiadosť na ECJ o vydanie predbežného opatrenia. Zmluvy o EÚ nepredpokladajú možnosť vystúpenia z eurozóny a (túto možnosť) odmietame akceptovať. O našom členstve nemožno vyjednávať," zdôraznil Varoufakis.

SkryťVypnúť reklamu

14:10 - Na skok od ekonomiky: Grécko trpí aj obezitou. Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie sa Grécko nachádza na 20. mieste spomedzi krajín Európy, obezitou tu trpí takmer 23 percent obyvateľstva. Slováci sú však na tom omnoho horšie. Šieste miesto obhajujeme s takmer 26 percentami obéznych.

14:07 - Grécky minister financií Janis Varufakis dnes povedal, že krajina svoj dlh voči Medzinárodnému menovému fondu vo výške takmer 1,6 miliardy eur nesplatí. Aj napriek tomu však dúfa, že dnešok sa skončí dohodou s medzinárodnými veriteľmi na poslednú chvíľu.

13:17 - Podľa nemeckej vlády je už neskoro na rozširovanie záchranného programu pre Grécko. Ten vyprší dnes o 24:00.

BREAKING: German government official says it is now too late for an extension of the Greek bailout programme.

— Reuters Top News (@Reuters) June 30, 2015 12:49 - Podľa gréckej televízie posiela grécka vláda veriteľom svoje vlastné návrhy dohody. Informuje o tom Nick Malkoutzis, zástupca šéfredaktora gréckeho denníka Greek daily.

Skai TV reports that Greek gov't sending its own proposal to institutions #Greece #euro

— Nick Malkoutzis (@NickMalkoutzis) June 30, 2015 12:30 - V gréckom referende sú podľa hlavného ekonóma spoločnosti Coface Juliena Marcillyho možné tri scenáre.

V referende vyhrá „Áno plánu“. Vtedy sa dá podľa neho očakávať, že sa Grécko s veriteľmi dohodne. "Riziko odlivu kapitálu by sa zmenšilo, podpora bankovému systému by prišla aj zo strany ECB. Grécko by zotrvalo v eurozóne, vláda Tsiprasa by rezignovala, krajine by sa otvorili dvere k predčasným voľbám, alebo by sa začala formovať koaličná vláda vrátane strán Potami, ND a PASOK,“ hovorí Marcilly.

V referende vyhrá „Nie plánu“: „Ak by došlo k tomuto scenáru, ECB by zastavila poskytovanie likvidity gréckym bankám. Zahraničné investície by sa obmedzili na dlhé obdobie. Len pripomeňme, že takéto opatrenia trvali na Cypre dva roky, zatiaľ čo Island už zjemnil niektoré z opatrení na kontrolu kapitálu, ktoré v krajine trvali od roku 2008. Okrem toho, ak by sa banky opäť otvorili, odliv kapitálu by pokračoval. Grécka centrálna banka by zrejme vydala nejakú paralelnú menu (a de facto by opustila eurozónu). Dalo by sa očakávať značné znehodnotenie novej meny. Vzrástla by inflácia a ekonomika by sa dostala do hlbokej recesie.“

Menej pravdepodobné scenáre: „Prezident Pavlopoulos by zrušil referendum, alebo by zrušil jeho výsledky, ak by bola účasť príliš nízka (menej ako 40 percent). Oba scenáre by však priniesli veľa neistoty.“

12:22 - Takto bude vyzerať hlasovací lístok v gréckom referende, ktoré sa uskutoční v nedeľu 5. júla.

12:15 - Zdroje z Európskej únie a Grécka oznámili, že predseda EK Jean-Claude Juncker ponúkol Tsiprasovi, že dnes by sa mohli opätovne mimoriadne zísť ministri financií eurozóny, aby schválili vyplatenie finančnej pomoci Aténam, čím by zabránili defaultu (platobnej neschopnosti) Grécka. Podmienkou ale je, že Tsipras písomne potvrdí prijatie podmienok veriteľov.

Zdroj z gréckej vlády v súvislosti s Junckerovým návrhom uviedol, že Tsipras ústupky robiť nemieni. Ako informoval, grécky premiér bude v referende hlasovať proti návrhom veriteľov.

12:06 - Grécka vláda poprela reči o znovuzavedení drachmy. "Toto tvrdenie je sci-fi," uvádza sa v stanovisku. Informuje o tom The Guardian.

11:35 - Zástupca šéfredaktora gréckeho denníka Greek daily Nick Malkoutzis na Twitteri: Tsipras je pod tlakom niektorých ministrov, chcú, aby akceptoval Junkerovu dohodu.

Vima newspaper reports Tsipras under pressure from some ministers, including Deputy PM Dragasakis to accept Juncker deal #Greece #euro

— Nick Malkoutzis (@NickMalkoutzis) June 30, 2015 11:08 - Grécky krach môže oslabiť aj českú korunu, zároveň môže spôsobiť rast dovozných cien. Informuje o tom český portál E15. "Niekoľko mesiacov môžeme trpieť tým, že sme malou ekonomikou, a trhy občas vnímajú menšie európske ekonomiky rovnakou optikou," uviedol Josef Kotrba zo spoločnosti Delloite.

V prípade aténskeho pádu by boli prvé na rade akcie. "Pražská burza by grécky bankrot pocítila najsilnejšie. Naopak, prakticky nijakú reakciu by som neočakával od dlhopisových trhov. Záujem o české dlhopisy by mohol dokonca vzrásť," povedal Petr Sklenář z J&T Banky. Financovanie štátu

10:58 - Špekuluje sa, že grécka vláda uvažuje o návrate k rokovaniam. Podľa gréckych médií by sa tak malo stať dnes večer.

Greek government is thinking of returning to the negotiating table by tonight, Greek media report

— Eleftheria Kourtali (@EKourtali) June 30, 2015 10:52 - Španielsky premiér Mariano Rajoy zdieľa s európskymi lídrami rovnaký názor na grécke referendum: Ak Gréci budú hlasovať proti návrhom, Grécko bude musieť opustiť eurozónu. "Ľudia si myslia, že ak jedna krajina opustí euro, môžu tak urobiť aj ostatné. Myslím, že po odchode Grécka z eurozóny môžu nastať veľmi vážne problémy."

10:40 - Penzista čaká na vyplatenie svojho dôchodku pred Gréckou národnou bankou v Aténach. Ministerstvo financií totiž informovalo, že v utorok ráno sa otvorí približne tisíc pobočiek bánk. Budú vyplácať peniaze penzistom, ktorí nemajú platobné karty.

Ministerstvo financií však dnes informovalo, že pobočky bánk sa otvoria až zajtra, teda v stredu 1. júla. Cieľom je pomôcť starším ľuďom, ktorí nepoužívajú platobné karty. Pre ostatné účely majú banky zostať zatvorené podľa pôvodného plánu do 6. júla. Výbery na pobočkách budú tento týždeň pre dôchodcov ohraničené čiastkou 120 eur na osobu. Snímka: SITA/AP

10:10 - V Grécku sa začína klebetiť, že Atény chystajú Plán B, teda plán, kedy a ako nahradiť eurá drachmou. Tweetol to grécky poslanec Harry Theoharis, podľa ktorého na pláne návratu drachmy pracuje grécka finančná správa. Agentúra Reuters naproti tomu informovala, že podľa gréckeho ministra zahraničných vecí Nikosa Kotziasa krajina nechce opustiť eurozónu.

#ToPotami MP @htheoharis just tweeted that there's a team from the General Accounting Office in Maximos Bldg preparing plan for drachma!

— The Greek Analyst (@GreekAnalyst) 30. Červen 2015 9:58 - Grécke banky by mali byť od stredy 1. júla opäť otvorené. Tisíc bankových pobočiek otvorí svoje dvere najmä preto, aby mohli vyplácať peniaze dôchodcom, ktorí nemajú platobné karty. Oznámilo to dnes grécke ministerstvo financií. Bankové pobočky budú otvorené do konca týždňa. Informovala o tom agentúra Reuters.

9:48 - Kolaps Grécka prináša aj vtipné momenty: Na webe komunitného financovania Indiegogo.com sa rozbehla zbierka na záchranu Grécka, vyzbierať treba 1,6 miliardy eur. Zatiaľ sa vyzbieralo asi 14-tisíc eur. Napríklad ten, kto pošle šesť eur, dostane od organizátorov zbierky grécky syr feta a olivový šalát.

9:41 - Grécky minister financií Janis Varufakis sa vyhráža Európskej únii, ak by jeho krajina bola prinútená opustiť eurozónu. "Zmluvy o Európskej únii neumožňujú odchod z eurozóny a my to nebudeme akceptovať," povedal Varufakis.

Ako dodal, o členstve Grécka v menovej únii sa nedá diskutovať a v prípade iného vývoja sú Atény pripravené obrátiť sa na Európsky súdny dvor. "Grécka vláda využije všetky dostupné právne možnosti," povedal Varufakis.

09:25 - Atény zažili v pondelok masové protesty, ľudia demonštrovali proti úsporným opatreniam. Pozrite sa, ako to vyzeralo na hlavnom aténskom námestí Syntagma.

Prečítajte si, čo sa dialo v pondelok

Grécku zhoršili rating, v Aténach boli masové protesty

Krátke zhrnutie (posledné hodiny/dni) V utorok (30. jún) ponúkol predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker poslednú ponuku Grécku, kľúčová je požiadavka veriteľov, aby grécky premiér Alexis Tsipras podporil v referende reformy. Očakáva sa, že Tsipras to neurobí a rokovania s veriteľmi sa neobnovia. V pondelok (29. jún) mal Juncker prejav, kde vysvetľoval, že rokovania zlyhali vinou Grécka. Tsipras večer v takmer trojhodinovom interview potom tieto obvinenia odmietal. Ratingová agentúra S&P v pondelok (29. jún) znížila hodnotenie Grécka z CCC na CCC-, teda s negatívnym výhľadom. Agentúra očakáva, že do pol roka vyhlási Grécko bankrot. V utorok (30. jún) o 24.00 stredoeurópskeho času je splatný dlh 1,5 miliardy eur voči Medzinárodnému menovému fondu. Grécko nemá na zaplatenie, v pondelok (29. jún) sa už objavili špekulácie, že vôbec nezaplatí. V sobotu (27. jún) nadránom Tsipras vyhlásil referendum na nedeľu 5. júla, v ktorom majú Gréci hlasovať o prijatí/neprijatí reforiem. Plnením týchto reforiem podmieňujú veritelia Grécka poskytnutie ďalšej pôžičky (7,2 mld. eur). Peniaze krajina potrebuje, aby splatila dlhy a dokázala prežiť (vyplácať dôchodky, platy učiteľom, policajtom a pod.). V nedeľu (28. jún) grécka Rada pre finančnú stabilitu rozhodla o zatvorení bánk, otvoriť sa majú najneskôr v pondelok 6. júla, ale môžu aj skôr. Predpokladá sa, že 850 bánk by mohli otvoriť už v stredu, aby vyplácali dôchodky. Od pondelka (29. jún) platia v Grécku kapitálové kontroly: z bankomatov možno vybrať najviac 60 eur denne (pre turistov to neplatí), od stredy by sa mal limit zvýšiť pre dôchodcov na 120 eur denne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.785
CZK 25.009
JPY 161.980
CAD 1.577
GBP 0.859
HUF 407.600
PLN 4.274
CHF 0.929
SEK 11.028

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 048
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 926
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 074
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 386
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 095
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 538
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 208
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 075
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 123
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 678
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 444
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 17 664
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 752
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 437
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 329
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Dôvodom sú americké clá.


TASR
Benátky.

Poplatok platí do prvého májového víkendu a následne každý víkend do konca júla.


TASR
Lokalita, v ktorej má vyrásť nový projekt.

Spoločnosť Bratislava West Gate získala už druhé kladné stanovisko.


Ilustračné foto

Cieľom je podporiť domáci lodiarsky priemysel.


TASR 3
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 075
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 123
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 678
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 444
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 17 664
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 752
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 437
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 329
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu